Gmina Starachowice otrzymała Certyfikat Znak Jakości Ekonomii Społecznej i Solidarnej 2022, przyznany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, w kategorii „Społecznie Odpowiedzialny Samorząd”. Zostały nim wyróżnione samorządy, które w sposób wyróżniający się wspierają ekonomię społeczną oraz propagują idee spójności i solidarności społecznej.
W ramach konkursu pod uwagę brane były poszczególne działania samorządów, w tym bezpośrednie działania wspierające rozwój ekonomii społecznej. W tym obszarze Gmina Starachowice może pochwalić się m.in. działalnością trzech spółdzielni socjalnych. Działania jednej z nich zostały zaprezentowane w środowe przedpołudnie podczas „Poranku ze Starachowiczanką”.
Historia i działalność „Starachowiczanki”
1 sierpnia 2017 r., dzięki współpracy Gminy Starachowice i Powiatu Starachowickiego oraz środkom z wygranego konkursu na utworzenie przedsiębiorstwa społecznego, powstała Spółdzielnia Socjalna „Starachowiczanka”. Głównym celem funkcjonowania Spółdzielni jest przywrócenie na rynek pracy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, poprzez prowadzenie wspólnego przedsiębiorstwa oraz umożliwienie osobom pozostającym bez pracy i niepełnosprawnym aktywizacji zawodowej.
Spółdzielnia Socjalna „Starachowiczanka” organizuje także staże dla uczestników projektu realizowanego przez Zakład Doskonalenia Zawodowego pn. „Integracja społeczno-zawodowa mieszkańców miasta Starachowice”. Ponad 90% działalności dotyczy wykonywania zadań powierzonych jej przez Gminę Starachowice w obszarze m.in. administrowania cmentarzami komunalnymi w Starachowicach, administrowania szaletami miejskimi, koszenia traw, trawników, skarp, mechanicznym oczyszczaniu ulic i chodników, opróżnianiu i konserwacji koszy ulicznych, utrzymaniu czystości przystanków autobusowych.
- Uruchamiając proces rewitalizacji miasta myśleliśmy o ludziach i infrastrukturze. Jednym z założeń gminnego programu rewitalizacji było założenie Spółdzielni Socjalnej „Starachowiczanka”. 5 lat temu wystartowaliśmy zatrudniając kilku pracowników, przy małej ilości sprzętu. Dziś Spółdzielnia to kilkudziesięciu pracowników dysponujących ogromną ilością sprzętu, którzy każdego dnia dbają o nasze miasto. Cieszę się, że wiele osób wcześniej wykluczonych z rynku pracy może liczyć na legalne zatrudnienie, a przy tym pracować na rzecz lokalnej społeczności – informował podczas porannego spotkania Prezydent Miasta Marek Materek.
Nowoczesny sprzęt i zaangażowani pracownicy
Starachowiczanka na początku swojej działalności zatrudniała kilka osób oraz posiadała podstawowy sprzęt do wykonywania powierzonych jej zadań. Determinacja oraz konsekwentna praca pozwoliły w ciągu pięciu lat na duży rozwój spółdzielni.
- Dziś zatrudniamy ponad 50 pracowników oraz dysponujemy nowoczesnym sprzętem m.in. robotem koszącym zdalnie sterowanym, który świetnie się sprawdza w terenie o dużym nachyleniu, kilkoma kosiarkami samojezdnymi z wysokim wysypem, kosiarkami bijakowymi, zamiatarką uliczną, zamiatarką chodnikową, myjką ciśnieniową z funkcją odchwaszczania ekologicznego (stosuje się wodę podgrzaną do 99 stopni), pojazdem elektrycznym marki Goupil, na który w sposób bezszelestny zabierane są odpady z miejskich koszy – informowała prezes Spółdzielni Socjalnej „Starachowiczanka” Monika Pawłowska. Część z tych sprzętów mogliśmy dzisiaj zobaczyć w akcji przy ul. Zakładowej czy ul. Na Szlakowisku. – Sprzęty są ważne, ponieważ ułatwiają nam pracę, natomiast to dzięki codziennym wysiłkom naszych pracowników Starachowice wyglądają coraz ładniej – dodawała Monika Pawłowska.
Wsparcie osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
W ekonomii społecznej najważniejszą rolę odgrywają ludzie. Zysk nie jest celem samym w sobie – ma służyć tym, którzy potrzebują pomocy, np. wspierać zatrudnienie i reintegrację osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
- Ekonomia społeczna koncentruje się na potrzebach ludzi, którzy często z przyczyn niezależnych, takich jak niepełnosprawność, wiek, długotrwałe bezrobocie czy ubóstwo, nie mogą w pełni uczestniczyć w życiu społecznym czy zawodowym. Warto tutaj pamiętać, że zagrożenie wykluczeniem społecznym nie dotyczy tylko jednostek, ale rodzi poważne konsekwencje dla ich rodzin i społeczności, w których funkcjonują. Właśnie dlatego tak ważny jest nacisk na rozwój ekonomii społecznej i solidarnej, która może przeciwdziałać i odwracać negatywne skutki marginalizacji społecznej – informowała dyrektor Centrum Usług Społecznych Wioletta Grosicka.
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
- Title Title
https://mrm.starachowice.eu/en/dla-mieszkanca/40-starachowice-um/menu/7983-spolecznie-odpowiedzialny-samorzad-starachowic#sigProIdc4bcc403e9