BlockAdBlock

Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.

W dniach 16-18.06.2023 r. radni MRM Starachowice brali udział w szkoleniu z zakresu design thinking prowadzonym przez p. Edytę Rogozińską. Szkolenie odbyło się w Hotelu Magnat w Jacentowie. Celem warsztatów było ukazanie roli metody design thinking i projektowania usług w rozwiązywaniu codziennych potrzeb społeczności lokalnej oraz młodzieży ze Starachowic.

MRM 4

Pierwszego dnia młodzieżowi radni dowiedzieli się, czym jest design thinking i z jakich etapów się składa. Po krótkiej części teoretycznej uczestnicy zostali podzieleni na pięć pięcioosobowych zespołów. Pierwszym etapem procesu design thinking jest empatia okazywana wobec innych ludzi. Ta część obejmowała m. in. poszukiwania odpowiedzi na pytania: jak wybrać personę? Z kim przeprowadzić wywiad? Czyje potrzeby należy zdiagnozować? Następnym zadaniem było przeprowadzenie wywiadów. Pierwsza osoba zadawała określone pytania, druga na nie udzielała odpowiedzi, natomiast reszta uczestników obserwowała cały proces z boku i wyciągała wnioski. Ćwiczenie to okazało się bardzo ciekawe. Tuż po nim każdej grupie została przydzielona persona – związana ze Starachowicami osoba, z którą uprzednio przeprowadzono wywiad i która stanowiła dla grup pozycję wyjściową do stworzenia nowego projektu. Najpierw uczestnicy zajęli się tworzeniem moodboardów – tablic przedstawiających charakterystykę danej postaci. Kolejnym zadaniem była diagnoza potrzeb persony. Po tym punkcie zakończył się ten jakże owocny dzień. Między poszczególnymi punktami oczywiście nie mogło zabraknąć energizerów na świeżym powietrzu oraz zabaw integracyjnych.

MRM 2

Drugi dzień rozpoczął się od krótkiego rozruchu w parkowej scenerii. Świeże powietrze i słoneczna pogoda mocno działały na kreatywność naszej młodzieży, która w tamtym momencie zapoznawała się z rodzajami tzw. burzy mózgów. Rozbudzona kreatywność z pewnością przydała się przy następnym punkcie, jakim było wymyślanie rozwiązań problemów persony i ich prototypowanie, czyli tworzenie modelu, dzięki któremu osoby postronne mogły zrozumieć i ocenić dany pomysł. Testowanie prototypów polegało na prezentowaniu ich przed innymi grupami. Każdy uczestnik mógł wyrazić opinię nt. danego prototypu. Feedback był następnie wykorzystywany przez grupy do drugiego prototypowania, podczas którego powstały ostateczne projekty. Każdy z modeli był odpowiedzią na dany problem, z którym zmagała się określona persona. Wśród nich można było znaleźć chociażby śmieciomat, internetowe forum Starachowiczanina czy pomysły dotyczące zagospodarowania Pałacyku. Tego dnia uczestnicy z pewnością potrzebowali dużo kreatywności, którą rozbudzały ciekawe energizery.

MRM 3

W niedzielę uczestnicy zostali podzieleni na nowe grupy i podjęli próby przeniesienia działania wg metody design thinking na nasz lokalny grunt. Radni tego dnia planowali przyszłe działania skierowane do uczniów szkół podstawowych dotyczące zielonego budżetu obywatelskiego. Jak zachęcić do działania młodszych kolegów i koleżanki? Jak wykorzystać design thinking przy realizacji tego projektu? Odpowiedzi na te i inne pytania zostały znalezione przez grupy, w których skład oprócz starachowickich radnych wchodzili również Amelia i Oskar - przedstawiciele Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Po zakończeniu tego punktu przyszedł czas na ewaluację. Tamte trzy dni były wypełnione różnymi aktywnościami i z pewnością dały młodzieżowym radnym wiele nowych umiejętności, a także i... wspomnień.

Szkolenie zostało zrealizowane z projektu Kierunek przyszłość - Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego wspolfinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 z Programu Rozwój Lokalny.

Author: Martyna Stępień

Szybki kontakt:

Urząd Miejski w Starachowicach
ul. Radomska 45
27-200 Starachowice

Tel: 41-273-83-50

e-mail: mlodziez@starachowice.eu

 

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Accept