Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która powstała na mocy noweli ustawy termomodernizacyjnej, ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce.
W tym ogólnokrajowym systemie są gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym. Dane, które są zbierane za pośrednictwem CEEB, mają stanowić podstawę m.in. do realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej oraz przyznawania funduszy na działania wpływające na poprawę jakości powietrza.
Według danych Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego deklaracje do CEEB od lipca ubiegłego roku złożyło 3/4 właścicieli domów i zarządców budynków. Chodzi o informacje o źródle ogrzewania nieruchomości.
Od 1 lipca 2021 roku do 30 czerwca 2022 właściciele budynków, zarządcy budynków również tych niemieszkalnych, w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW, muszą złożyć deklarację czym są ogrzewane nieruchomości. Obowiązek dotyczy źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca ub.r. Jeśli dom ma nowe źródło tzn. zainstalowane po 1 lipca 2021 r., to zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni.
Uwaga! Jeśli deklaracja nie zostanie złożona w terminie, to właścicielowi budynku grozi kara grzywny do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu - do 5.000 zł.
Najpopularniejszą formą składania deklaracji jest ta papierowa. Nie ma konieczności osobistego składania deklaracji w Urzędzie Miejskim – można ją również przesłać korespondencją tradycyjną. Deklarację do CEEB można też wypełnić on-line za pośrednictwem strony Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Szczegóły dotyczące składania deklaracji można znaleźć tutaj.
Aby uniknąć długiego oczekiwania w kolejce do Biura Obsługi Mieszkańców serdecznie zachęcamy Państwa do korzystania z elektronicznej formy składania deklaracji.
Referat Ochrony Środowiska