Gościliśmy w naszym mieście m.in.: Prezydentów Ostrowa Wielkopolskiego, Słupska, zastępców Prezydentów: Poznania, Dąbrowy Górniczej, Świdnicy, Burmistrzów i zastępców z Czerska, Sławkowa, Gorlic, Sejn.
Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.
Gościliśmy w naszym mieście m.in.: Prezydentów Ostrowa Wielkopolskiego, Słupska, zastępców Prezydentów: Poznania, Dąbrowy Górniczej, Świdnicy, Burmistrzów i zastępców z Czerska, Sławkowa, Gorlic, Sejn.
Co to są przedsięwzięcia rewitalizacyjne?
Przedsięwzięcia rewitalizacyjne można zgłaszać w 5 obszarach:Przedsięwzięcia rewitalizacyjne to wszystkie działania, które będą przeciwdziałać pogłębianiu kryzysu i przyczynią się do jego zażegnania. Mogą to być działania społeczne i kulturalne, które odbudują wzajemne zaufanie, zintegrują mieszkańców i zaangażują ich we wspólne działania na rzecz okolicy. To również działania skierowane na ożywienie gospodarcze i poprawę przestrzeni wokół nas.
· społecznym - przeciwdziałanie występowaniu negatywnych zjawisk społecznych,
w szczególności bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, niskiego poziomu edukacji, kapitału społecznego, niskiego poziomu uczestnictwa w życiu publicznym
i kulturalnym,
· gospodarczym - poprawę lokalnej gospodarki, w tym poprawę kondycji lokalnych przedsiębiorstw,
· środowiskowym - poprawę jakości środowiska, w tym m.in. przyczynią się
do zmniejszenia hałasu, zanieczyszczenia powietrza, powstania nowych lub rewaloryzacji istniejących terenów zielonych,
· przestrzenno-funkcjonalnym - poprawią, niewystarczające wyposażenie
w infrastrukturę techniczną i społeczną, poprawią dostęp do podstawowych usług publicznych i przestrzeni publicznych, poprawią i zwiększą poziom obsługi komunikacyjnej,
· technicznym - poprawiające stan techniczny obiektów budowlanych m.in. budynków, dróg oraz działania poprawiające efektywne korzystanie z obiektów budowlanych
w zakresie energooszczędności i ochrony środowiska.
Wszystkie zgłoszone przedsięwzięcia zostaną zweryfikowane pod kątem zgodności z celami programu, ich wykonalności oraz możliwości ich wpływu na eliminację lub ograniczenie na obszarze rewitalizacji negatywnych zjawisk społecznych.
W przypadku spełnienia powyższych przesłanek zostaną one wpisane na listę planowanych podstawowych przedsięwzięć lub ujęte w ramach charakterystyki pozostałych dopuszczalnych przedsięwzięć rewitalizacyjnych w programie rewitalizacji.
Jednocześnie zgłoszone przedsięwzięcia powinny znajdować się na obszarze rewitalizacji w Starachowicach.
Jak zgłosić przedsięwzięcie rewitalizacyjne?
Przedsięwzięcie rewitalizacyjne należy zgłosić za pomocą formularza dostępnego w zakładce „Rewitalizacja” na stronie www Urzędu Miejskiego oraz BIP w Starachowicach.
W formularzu należy podać nazwę działania, na czym będzie polegało, miejsce jego realizacji, planowane rezultaty oraz jego cele. Dodatkowo należy podać szacunkowy koszt realizacji działania, potencjalne źródła finansowania oraz wszystkie swoje dane.
Formularz jest krótki, pomysły trzeba opisać w sposób zwięzły. To znaczy: scharakteryzować problem, wskazać sposób jego rozwiązania, podać, jaki osiągnie efekt. Trzeba też zaznaczyć, kto może (powinien) go realizować, ile to będzie kosztowało (w przybliżeniu), a także, jak zmierzyć rezultat danego projektu.
Wszystkie pola formularza należy wypełnić (czytelnie/komputerowo) i po podpisaniu oryginał złożyć lub przesłać do Urzędu Miejskiego w Starachowicach, ul. Radomska 45, 27-200 Starachowice (pokój 220) do dnia 30 października 2016 r., do godz. 15:30 (decyduje data wpływu do Biura).
UWAGA: Na prośbę mieszkańców przedłużamy termin składania Kart do 10 listopada 2016 r.
Możliwe jest także złożenie podpisanego formularza za pomocą poczty elektronicznej
na adres: rewitalizacja@starachowice.eu, w tytule prosimy podać: „ZGŁOSZENIE PRZEDSIĘWZIĘCIA REWITALIZACYJNEGO”.
Kto może zgłosić przedsięwzięcie rewitalizacyjne?
Przede wszystkim mieszkańcy Starachowic, bo to oni wiedzą najlepiej, jakie zmiany poprawiłyby jakość ich życia. Dodatkowo do zgłaszania przedsięwzięć zachęcamy również inne osoby i podmioty, którym zależy na przyszłości miasta.
Wszyscy mieszkańcy, którzy będą potrzebowali wsparcia w zgłoszeniu swojego pomysłu, mogą skorzystać z pomocy pracowników Referatu ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych.
Karta przedsięwzięć rewitalizacyjnych (archiwum)35.77 KB
Karta przedsięwzięć rewitalizacyjnych (archiwum)306.33 KB
Karta przedsięwzięć rewitalizacyjnych (archiwum)258.37 KB
Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek zaprasza na spacery studyjne po osiedlach Wierzbnik, Stadion oraz Majówka. Spacery są kolejnym etapem przygotowywania Gminnego Programu Rewitalizacji dla Gminy Starachowice.
Partycypacja społeczna jest najważniejszą częścią procesu rewitalizacji i najprościej mówiąc jest to aktywne branie udziału w wydarzeniach, które nas dotyczą, czyli możliwość zabierania głosu, uczestniczenia ludzi w działaniach i decyzjach.
Definicję partycypacji społecznej wprowadza również Ustawa o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 r. tj.:
Partycypacja społeczna obejmuje przygotowanie, prowadzenie i ocenę rewitalizacji w sposób zapewniający aktywny udział interesariuszy, w tym poprzez uczestnictwo w konsultacjach społecznych oraz w pracach Komitetu Rewitalizacji.
Formy partycypacji:
- spacery badawcze
- mobilne punkty konsultacyjne
- stały punkt konsultacyjno-informacyjny
- wizyty w podwórkach lub mikro-festyny sąsiedzkie
- wywiady (badania jakościowe)
- sondy, ankiety (badania ilościowe)
- pula środków, o której decydują sami mieszkańcy (jak budżet partycypacyjny)
- możliwość zgłoszenia własnych zadań przy wkładzie koncepcyjnym lub niematerialnym (inicjatywa lokalna)
- debaty
Cele konsultacji:
- wyrażenie potrzeb i życzeń mieszkańców
- edukacja, rozwijanie kompetencji obywatelskich
- integracja – między sobą i z miejscem zamieszkania
- zmniejszenie oporu na wprowadzanie zmian
- kreatywne pomysły – praca grupowa
Publikacja Partycypacja Społeczna - Masz Głos
Biała Księga Konsultacji Społecznych
Metodologia przeprowadzania konsultacji społecznych w Starachowicach - wrzesień 2016772.59 KB
Metodologia przeprowadzania konsultacji społecznych w Starachowicach - styczeń 20171.13 MB
Urząd Miejski w Starachowicach
ul. Radomska 45
27-200 Starachowice
Tel: 41-273-83-50
e-mail: mlodziez@starachowice.eu
URZĄD MIEJSKI W STARACHOWICACH © 2016 | DESIGNED BY SM32 STUDIO