BlockAdBlock

Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.

Seniorzy w kraju i na świecie (dobre praktyki)

 Świat przyjazny seniorom

Społeczeństwo starzeje się. Na świecie żyje coraz więcej osób w podeszłym wieku. Ten demograficzny trend prowadzi do zmiany ludzkich potrzeb i oczekiwań. Kult młodości powoli odchodzi w niepamięć. Zastępuje go idea „age-friendly”, w myśl której należy troszczyć się o potrzeby seniorów oraz stwarzać im dogodne warunki do życia.

Społeczeństwo na emeryturze

Świat starzeje się coraz szybciej, a ludzie żyją dłużej. Za 40 lat co piąta osoba będzie w wieku emerytalnym, co stanowi ogromne wyzwanie dla gospodarki.

Starsi ludzie są coraz liczniejszą grupą społeczną, warto więc zapewnić im udogodnienia, które sprawią, że będą chcieli mieszkać w danym miejscu. Dostrzeżono to już dawno w krajach Europy Zachodniej, USA czy Australii. Dzięki temu dziś funkcjonuje tam wiele rozwiązań i programów, umożliwiających osobom starszym atrakcyjne i przyjazne formy codziennej aktywności.

Starsze osoby są ważną, choć często pomijaną częścią społeczeństwa. Tymczasem dzięki czerpaniu z ich doświadczenia możemy się wiele nauczyć. Aktywizowanie seniorów przynosi korzyść wszystkim, a idea age-friendly może oznaczać lepszą jakość życia dla każdego.

Przykład z Zachodu

Na zachodzie wprowadza się wiele rozwiązań, które pomagają seniorom „oswoić” wielkie miasta i poczuć się bezpieczniej. Jako przyjazny dla ludzi w każdym wieku promuje się Nowy Jork. Władze miasta regularnie organizują akcje społeczne, podczas których zachęcają mieszkańców na przykład do tego, by odśnieżali chodnik także przed domem starszego sąsiada. Mieszkającym w metropolii emerytom dają także możliwość zakupu mieszkania w atrakcyjnej cenie.

Miasto dla seniora

W 2002 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła program, w którym zawarła postulat wprowadzenia zmian umożliwiających ułatwienie seniorom codziennego funkcjonowania. WHO proponuje samorządom planowanie miast tak, by były one „przyjazne wiekowi” (ang. „age-friendly”). Miasta zasługujące na to miano muszą gwarantować dogodną infrastrukturę (przede wszystkim wyposażenie budynków w windy, zabezpieczenia antypoślizgowe i podjazdy dla niepełnosprawnych) oraz zapewniać odpowiedni system komunikacji miejskiej (niskopodłogowe pojazdy z wyraźnymi oznaczeniami tras i wyznaczonymi miejscami siedzącymi dla osób starszych). Ponadto większość punktów usługowych powinna być zlokalizowana na parterze. Te udogodnienia mają sprawić, że starsze osoby poczują, że ich potrzeby są zauważane i zaspokajane.

Enklawy spokoju

Seniorzy są coraz ważniejszą grupą nabywców na rynku nieruchomości. Coraz częściej pojawiają się koncepcje tworzenia osiedli czy dzielnic z myślą o osobach w podeszłym wieku. Nie są to bynajmniej getta biednych emerytów lecz eleganckie osiedla dla klasy średniej położone w bliskim sąsiedztwie metropolii. Wprowadza się w nich rozwiązania architektoniczne ułatwiające życie osobom starszym oraz zapewnia się mieszkańcom łatwy dostęp do opieki medycznej. Dzięki temu seniorzy mogą spędzić jesień życia w miejscu, które gwarantuje im poczucie bezpieczeństwa.

W Polsce plany związane ze stworzeniem enklaw spokoju dla osób w wieku emerytalnym mają między innymi Stargard Szczeciński i dolnośląski Radków.

Usługi dla seniora

Choć polscy emeryci mają z reguły mocno ograniczone możliwości finansowe, stanowią coraz większą siłę nabywczą. Rosnącą popularnością cieszą się usługi przygotowywane specjalnie dla seniorów. Należą do nich specjalne konta w banku, oferty wypoczynkowe oraz łatwe w obsłudze telefony komórkowe.

Nowością na naszym rynku jest hipoteka odwrócona, pozwalająca podreperować domowy budżet. Usługa jest popularna za granicą, a w Polsce zdobywa kolejnych zainteresowanych. W ramach hipoteki odwróconej senior dożywotnio otrzymuje comiesięczną rentę hipoteczną w zamian za przekazanie prawa własności posiadanego lokalu. Rzecz jasna do końca życia mieszka w swoim domu. Klienci mogą otrzymać miesięcznie od kilkuset do kilku tysięcy złotych, w zależności od lokalizacji i standardu mieszkania czy domu. Specjaliści zapewniają, że rozwiązanie jest bardzo wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne.

Emeryt na wczasach

Kluby fitness proponują na przykład dopasowane do ich potrzeb zajęcia z jogi. Emeryci mogą też na specjalnych kursach tańca nauczyć się klasycznego walca lub tanga czy salsy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zapisać się na kurs języka obcego czy obsługi komputera, albo wziąć udział w wykładach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Emerytura to także doskonały czas na wyjazdy i zwiedzanie.

Artykuł ze strony www.polki.pl

Strony dla Seniorów

Author: Piotr Ambroszczyk
piotr.ambroszczyk@starachowice.eu

Szybki kontakt:

Urząd Miejski w Starachowicach
ul. Radomska 45
27-200 Starachowice

Tel: 41-273-83-50

e-mail: mlodziez@starachowice.eu

 

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Accept