Informacja dotycząca zmiany ustawy o systemie identyfikacji i rejstracji ziwrząt oraz Aplikacji portal IRZplus.
Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Starachowicach uprzejmie informuje o zmainach w identyfikacji i rejestracji bydła, owiec, kóz i świń wprowadzonych ustawą z dnia 20 lipca 2018 roku oi zmianie ustawy o systemie ientyfikacji i rejastracji zierząt (Dz. U. z 2018r poz. 1642) oraz uruchomienie dla posiadaczy zierząt Aplikacji "Porta IRZplus", umożliwiającej składanie zgłoszeń dotyczacych zwierząt przez internet.
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2018 r. poz. 1642) została opublikowana w dniu 27 sierpnia 2018 r. Ustawa wchodzi w życie z dniem 11 września 2018 r. Zgodnie z przepisami:
- Zmiany dla posiadaczy świń: w przypadku zagrożenia wystąpienia lub wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania i określenia obszaru zapowietrzonego, zagrożonego lub innego obszaru podlegającego ograniczeniom, wprowadzono na tych obszarach obowiązek zgłaszania w ciągu 2 dni zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada, z wyjątkiem urodzenia oraz uboju zwierzęcia gospodarskiego; w przypadku zagrożenia wystąpienia lub wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania i określenia obszaru zapowietrzonego, zagrożonego lub innego obszaru podlegającego ograniczeniom, wprowadzono na tych obszarach obowiązek zgłoszenia faktu oznakowania świni, w terminie 2 dni od dnia oznakowania, określając liczbę oznakowanych zwierząt; zmieniono zasady znakowania świń poprzez założenie na małżowinę uszną kolczyka albo wytatuowanie numeru siedziby stada, w której świnia się urodziła przed opuszczeniem przez to zwierzę tej siedziby stada, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia urodzenia tego zwierzęcia; doprecyzowano termin dodatkowego oznakowania świń poprzez założenie na małżowinę uszną kolczyka albo wytatuowanie numeru identyfikacyjnego zgodnego z numerem siedziby stada, w której świnia przebywa powyżej 30 dni, w przypadku gdy świnia została przemieszczona do siedziby stada innej niż siedziba stada urodzenia i świnia przebywa w tej siedzibie stada dłużej niż 30 dni, - bezzwłocznie, jednak nie później niż przed opuszczeniem przez to zwierzę tej siedziby stada; zrezygnowano z obowiązku zgłoszenia do kierownika biura dodatkowego oznakowania świń; wprowadzano obowiązek znakowania świń, w przypadku utraty przez świnię kolczyka lub jego uszkodzenia, w terminie 1 dnia od stwierdzenia tej okoliczności;doprecyzowano przepis w zakresie przekazywania kierownikowi biura, jako wyników spisu stanu stada świń tylko liczby świń ustalonej podczas spisu;
- Zmiany dla posiadaczy bydła, owiec i kóz: wyłączono posiadaczy bydła z obowiązku dokonywania spisu stanu stada;zrezygnowano z obowiązku przekazywania wyników spisu owiec/ kóz do kierownika biura (liczbę zwierząt ustaloną podczas spisu należy odnotować w księdze rejestracji);
- Zmiany dla pośredników, targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt: zwolniono podmioty prowadzące działalność w zakresie organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt z obowiązku prowadzenia księgi rejestracji dla świń; zwolniono podmioty prowadzące obrót zwierzętami, pośrednictwo w tym obrocie lub skup zwierząt z obowiązku prowadzenia ewidencji; wprowadzono obowiązek prowadzenia ewidencji dla podmiotów prowadzących miejsca gromadzenia zwierząt, podmiotów prowadzących działalność w zakresie organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt;zwolniono z obowiązku dokonywania spisu stanu stada dla owiec/ kóz i świń posiadaczy zwierząt władających nimi tymczasowo, w związku z ich transportem.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa udostępniła nowy Portal IRZplus. Portal przeznaczony jest dla posiadaczy zwierząt gospodarskich oznakowanych z gatunku bydło, owce, kozy oraz świnie w celu nowoczesnego, szybkiego i wygodnego dokonywania przez Internet zgłoszeń dotyczących zdarzeń zwierzęcych.
Portal IRZplus umożliwia:
- wgląd do danych siedziby stada,
- przegląd danych zwierząt znajdujących się w siedzibie stada,
- zgłaszanie zdarzeń zwierzęcych bez konieczności wychodzenia z domu i w dowolnym czasie,
- przegląd zgłoszonych zdarzeń,
- składanie zapotrzebowania na numery kolczyków dla bydła, owiec i kóz lub ich duplikatów,
- zamawianie duplikatów paszportów dla bydła,
- sprawdzanie złożonych przez siebie dyspozycji.
Więcej informacji można uzyskać:
- na stronie internetowej ARiMR: www.arimr.gov.pl – zakładka Identyfikacja i Rejestracja Zwierząt
- wysyłając pytanie na adres: arimr_hd@arimr.gov.pl
- w oddziałach regionalnych i biurach powiatowych ARiMR
- pod bezpłatnym numerem infolinii: 800-38-00-84