Nadanie numeru PESEL z urzędu lub na wniosek
Numer PESEL to jedenastocyfrowy symbol numeryczny, który pozwala na łatwą identyfikację osoby, która go posiada. Numer PESEL zawiera datę urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci oraz liczbę kontrolną. Nr PESEL nadaje Minister właściwy do spraw informatyzacji.
Nadanie numeru PESEL następuje z urzędu (to znaczy automatycznie) lub na wniosek osoby.
Numer PESEL nadawany jest z urzędu w następujących sytuacjach
• Polski urząd stanu cywilnego przy sporządzaniu aktu urodzenia dla dziecka urodzonego na terytorium Polski, (więcej informacji na stronie obywatel.gov)
• Organ gminy przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy - dla obywateli Polski, którzy nie mają numeru PESEL, (więcej informacji na stronie obywatel.gov)
• Organ gminy przy ubieganiu się o dowód osobisty - dla obywateli Polski, którzy mieszkają za granicą i nie mają numeru PESEL, (więcej informacji na stronie obywatel.gov)
• Krajowy urząd paszportowy przy ubieganiu się o paszport - dla obywateli Polski, którzy mieszkają za granicą i nie mają numeru PESEL, (więcej informacji na stronie obywatel.gov.pl)
• Konsul RP przy ubieganiu się o paszport - dla obywateli Polski, którzy mieszkają za granicą, nie mają numeru PESEL i składają wniosek o wydanie paszportu w konsulacie, (więcej informacji można uzyskać na stronie obywatel.gov.pl),
• Cudzoziemcy mogą mieć nadany numer PESEL z urzędu, (więcej informacji na stronie obywatel.gov). W innych przypadkach nr PESEL cudzoziemcy mogą mieć nadany na wniosek (więcej informcji na stronie obywatel.gov).
KLAUZULA INFORMACYJNA O PRZETWARZANIU DANYCH OSOBOWYCH