Pięć kolorowych uli stanęło na dachu Galerii Miejskiej „Skałka”. Miód pozyskany z miejskiej pasieki będzie sprzedawany podczas imprez miejskich, a dochód uzyskany ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele społeczne. Miejska pasieka, to jak informuje Prezydent Miasta Marek Materek, jedna z inicjatyw projektu Eko Starachowice.
Na całym świecie w miastach na dachach hoteli, restauracji i urzędów mieszkają pszczoły. W naszym kraju pierwsze miejskie pasieki powstały w Warszawie m.in. na dachu Pałacu Kultury i Nauki. Moda na pasieki miejskie trwa. Skwery i zieleńce bogate są w różnorodne rośliny miododajne. Pasieki ustawiane na dachach mają zwrócić uwagę na problem masowego wymierania pszczół, przyczynić się do promocji pszczelarstwa.
- Miejska pasieka w Starachowicach powstała w centrum miasta, na dachu Galerii Handlowej Skałka prowadzonej przez gminę i jest to kolejna z inicjatyw programu Eko Starachowice – informuje Prezydent Miasta Marek Materek. - Przed kilkoma dniami zgłosił się do mnie Damian Zaczkiewicz z pomysłem, aby na terenie miasta powstała miejska pasieka. W ciągu tygodnia Damianowi udało się wszystko zorganizować, dodam, że robił to wolontarystycznie. Pozyskał sponsorów, dzięki którym kupiliśmy ule, kupiliśmy pszczoły i sprzęt niezbędny do funkcjonowania pasieki. Chcemy być najbardziej ekologicznym miastem w województwie świętokrzyskim sprzyjają temu kolejne inicjatywy realizowane w ramach projektu Eko Starachowice. Obecnie trwa zagospodarowywanie stref zieleni miejskiej, na terenie miasta powstają pierwsze łąki kwietne, będą sadzone drzewa i krzewy.
Opiekę nad pasieką sprawuje pan Damian Zaczkiewicz, jak mówi sam o sobie, młody pszczelarzem z rodziny z tradycjami pszczelarskimi
- Starsi pszczelarze podkreślają brak pszczół na kwitnącej roślinności. Obserwując środowisko w którym żyjemy na pewno sami dostrzegacie mniej pszczół niż w latach ubiegłych – informuje Damian Zaczkiewicz. - Problem ten jest zauważalny zarówno w miastach jak i wsiach. Doceńmy pszczoły, ich pracę jaką wykonują dla człowieka i otaczającego nas środowiska poprzez zapylanie kwiatów, drzew, krzewów i roślin. Efektem tego jest niewątpliwie bioróżnorodność w przyrodzie, większe plony oraz jakość owoców tego zapylania. Pamiętajmy także, że 1/3 żywności bardzo ważnej dla człowieka mamy dzięki pszczołom.
Prezydent Marek Materek podziękował inicjatorowi oraz sponsorom tego ekologicznego przedsięwzięcia.
- Chciałbym podziękować Damianowi oraz jego żonie a także wszystkim osobom dzięki którym miejska pasieka w Starachowicach powstała, są to: Eunika i Marcin Gałek - firma Gama – Star, Daniel Pocheć - firma Stal – Eco, Adam Rafalski - Plandeki Zakład Usługowo - Handlowo – Produkcyjny, Marcin Pocheć Zakład Energetyki Cieplnej oraz Wojciech Margowniczy Sklep Pszczelarski. Ule, które stanęły na dachu galerii są kolorowe, pomalowane w barwy sponsorów, o takipiękny wygląd domków dla pszczół zadbała pani Urszula Kondracka firma UNIKAT.
Pierwszy miód z miejskiej pasieki, który trafi do sprzedaży to miód mniszkowy, będzie go można kupić podczas festynu organizowanego z okazji Dnia Dziecka w przyszłym roku.