Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdania z działań rewitalizacyjnych, które zostały podjęte w maju 2017 r. w Gminie Starachowice. Wśród tych działań znajdują się m.in. spółdzielnia socjalna, wsparcie dla seniorów czy świetlica środowiskowa.
Sprawozdanie z działań rewitalizacyjnych - maj 20172.59 MB
1. Dom Seniora Manhattan
Gmina Starachowice otrzymała najwyższą w regionie i jedną z najwyższych w kraju dotację na realizację polityki senioralnej i prowadzenie Domu Dziennego Senior + „Manhattan”. Dotacje przyznało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach otwartego konkursu ofert ogłoszonego na realizację Programu "Senior+" na lata 2015-2020.
W Domu Seniora, dzięki ministerialnym funduszom, osoby starsze mają zapewnioną dzienną opiekę, gorący posiłek, integrację, warunki do rozwijania zainteresowań i spędzania wolnego czasu, opiekę pielęgniarską oraz rehabilitacyjną, gimnastykę, zajęcia artystyczne w wymiarze 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Przy Domu Senior+, mieszczą się: Starachowicka Rada Seniorów, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Klub Seniora „Manhattan”, a także gabinet psychologa świadczącego bezpłatne usługi dla mieszkańców Starachowic. Zgodnie z założeniami Dzienny Domu Senior+ jest miejscem kształtowania się i aktywizowania społeczności seniorów, narzędziem do zagospodarowania ich energii, doświadczenia i wartości na rzecz lokalnej społeczności.
Dom oferuje działania takie jak: kinezyterapia i fizjoterapia, gimnastyka lecznicza, zajęcia sportowe, aktywizujące fizycznie (w tym gry i zabawy sportowo-rekreacyjne: petanque-boules, nordic-walking, badminton, zajęcia na basenie i siłowni plenerowej), zajęcia terapeutyczne: terapia grupowa i indywidualna, muzykoterapia (śpiewanie recytacja i specjalistyczne ćwiczenia oddechowe), relaksacja muzyczna, zajęcia manualne, zajęcia dodatkowe: w tym spotkania z ciekawymi ludźmi, naukę języka angielskiego dla seniorów, wycieczki krajoznawcze, spotkania okolicznościowe, wsparcie socjalne: 2 posiłki (drugie śniadanie, obiad), opieka pielęgniarska, prysznic/pralnia.
2. Dofinansowanie na modernizację pracowni ekologicznych
Pracownie ekologiczne w trzech szkołach podstawowych w Starachowicach, w tym w jednej z obszaru rewitalizacji (SP 1) wyposażone zostaną w nowoczesny sprzęt. Gmina Starachowice uzyskała na ten cel dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.
Do powyższych szkół zostaną zakupione pomoce dydaktyczne związane bezpośrednio z edukacją przyrodniczą tj.: „Ochrona powietrza atmosferycznego - energia odnawialna”, „Ochrona wód”, „Ochrona gleb i powierzchni ziemi”, „Obserwacje, badania, pomiary przyrodnicze” oraz filmy i gry edukacyjne dotyczące ekologii, ochrony przyrody i środowiska. Ponadto pracownie zostaną doposażone w elementy typu: tablica interaktywna z rzutnikiem, meble (krzesła, stoliki i gabloty). W ramach projektu 5 nauczycieli z tych szkół przejdzie szkolenie dot. wykorzystywania w edukacji zakupionych pomocy dydaktycznych.
3. Spółdzielnia socjalna
Starachowicka Spółdzielnia Socjalna znalazła się na 2 miejscu listy rankingowej biznesplanów rekomendowanych do uzyskania dofinansowania zgodnie z Regulaminem przyznawania środków finansowych na stworzenie miejsc pracy w ramach „Kielecko – Ostrowieckiego Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej”. Dotacja o którą ubiega się Gmina Starachowice wspólnie z Powiatem Starachowickim na utworzenie spółdzielni socjalnej wynosi 160 tysięcy złotych. Sto tysięcy złotych przeznaczonych zostanie na zadania inwestycyjne związane m.in. z zakupem sprzętu, natomiast 60 tysięcy złotych to wsparcie pomostowe związane m.in. z opłaceniem kosztów bieżącego funkcjonowania spółdzielni przez pierwszy rok. Na początku planowane jest zatrudnienie 5 osób, które odpowiadały będą m.in. za porządkowanie przystanków komunikacji miejskiej, opróżnianie koszy ulicznych oraz utrzymanie terenów przy budynkach komunalnych i socjalnych na terenie miasta. W przyszłości prac, jakie będą powierzane pracownikom spółdzielni socjalnej będzie coraz więcej, będzie się to jednak odbywało sukcesywnie i w momencie kiedy będziemy mogli pozyskiwać dodatkowe środki finansowe np. z Powiatowego Urzędu Pracy na tworzenie nowych miejsc pracy w spółdzielni socjalnej. Liczę na to, że ten projekt nam się powiedzie.
4. Świetlica Środowiskowa „Sukces”
Uroczyście otwarto Świetlicę Środowiskową „Sukces” uruchomioną w ramach projektu pn. „Starachowickie Centrum Interwencji Kryzysowej” współfinansowanego ze środków RPO WŚ 2014-2020. Oferta jest bogata i zróżnicowana począwszy od zajęć wyrównujących braki edukacyjne poprzez zajęcia rozwijające talenty dzieci i młodzieży z terenu miasta. W świetlicy środowiskowej dzieci mogą podszkolić się z podstawowych przedmiotów szkolnych, takich jak język angielski, informatyka, matematyka, język polski, ale także rozwijać swoje zainteresowania na zajęciach sportowo-rekreacyjnych, taneczno-muzycznych, fotograficznych, plastycznych czy modelarskich. W ramach działań świetlicy planowane są także wyjścia turystyczno-kulturalne oraz wsparcie psychologa. Świetlica środowiskowa wyposażona została w niezbędne meble i sprzęt. Świetlica środowiskowa znajduje się w Starachowickim Centrum Kultury.
5. Starachowice Bezpieczne w Praktyce
Gmina Starachowice otrzymała dotację w wysokości ponad 100 tys. zł. na realizację działań związanych z poprawą bezpieczeństwa mieszkańców.
W ramach projektu przeprowadzonych zostanie szereg akcji profilaktycznych, szkoleń z zakresu bezpieczeństwa dla mieszkańców, zakupiona zostanie także syrena alarmowa, zaplanowano rozbudowę systemu Miejskiego Monitoringu Wizyjnego o dodatkowe stanowisko operatora, które zlokalizowane będzie w budynku komendy policji. Odbędzie się Kurs Bezpieczeństwa Ochrony Osobistej. Zakupionych zostanie 400 czujników czadu, które bezpłatnie przekazane zostanie mieszkańcom lokali komunalnych i socjalnych znajdujących się w gminnych budynkach, gdzie nie ma centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody.
Kolejne działania to kurs I pomocy dla mieszkańców, zakup defibrylatora do zabezpieczenia imprez masowych na terenie miasta, rozbudowa Senior-Patrolu (o kolejne 2 trzyosobowe patrole), opracowanie procedur współdziałania mieszkańców z Gminnym Zarządzaniem Kryzysowym oraz Strażą Miejską i służbami ratowniczymi w sytuacjach kryzysowych jako etap odbudowy Obrony Cywilnej w Starachowicach, zakup kamer przenośnych dla mieszkańców mieszkań socjalnych i wspólnot mieszkaniowych do wykrywania dewastatorów PSZOK oraz produkcja i emisja filmu w TV Starachowice jako środek promocji projektu w społeczności lokalnej. W zakresie poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i kolejowym zaplanowano działania profilaktyczne w szkołach i dla mieszkańców oraz konkurs architektoniczny na zabudowę antykatastroficzną otoczenia wiat przystankowych małą architekturą (specjalne kosze, gazony z zielenią, itp.) jako wzrost bezpieczeństwa użytkowników komunikacji zbiorowej.
Dodatkowo na Osiedlu Stadion na ul. Konstytucji 3 Maja przed budynkiem poczty na przejściu dla pieszych zamontowane zostaną 2 zestawy Znaków D-6 wyposażonych w pulsatory, systemy pasywnej podczerwieni reagującej na ruch pieszy oraz panel fotowoltaiczny wraz z akumulatorem do magazynowania energii.
6. Szlakowisko
Gmina Starachowice rozpoczęła prace porządkowe na Szlakowisku. Wykarczowane zostały samosiejki i drzewa, które zasłaniały widok hałdy ze szlaką. Rozpoczynamy montaż oświetlenia terenu. Zamontowane zostaną dodatkowe ławki, kosze na śmieci, pojawią się miejsca do grillowania. Rozpoczęliśmy sprzątanie terenu, zostanie on uporządkowany. Teren zostanie oznakowany by wyznaczyć bezpieczne strefy do poruszania się. W pobliżu zlokalizowana zostanie siłownia plenerowa (wniosek, który wygrał ubiegłoroczne głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego).
7. Kolej wąskotorowa
Rozpoczęły się przygotowania do realizacji projektu nr 29 Gminnego Programu Rewitalizacji „Budowa wzdłuż toru kolei wąskotorowej ciągu komunikacyjnego, pieszo-rowerowego, wraz z peronem i fragmentem toru dla wagonu”. Między galerią a targowicą wyrównano i utwardzono teren za przystankiem MZK przed rondem. Wolontariusze Starachowickiej Kolei Wąskotorowej wycięli krzaki przy "trójkącie", usunęli gałęzie i teren przy kolejce został przygotowany do karczowania i równania.