W dniach 20-22 października w Starachowicach gościli z wizytą studyjną przedstawiciele organizacji pozarządowych z Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Goście mieli okazję odwiedzić lokalne przedsiębiorstwa, obszar rewitalizacji, starachowickie szkoły oraz podzielić się dobrymi praktykami z zakresu ekologii.
Wizyta studyjna odbywała się w ramach projektu "CIRCUS- Circular and sustainable tools for adults" finansowanego z Programu Erasmus+. Celem była wymiana doświadczeń oraz sieciowanie organizacji partnerskich projektu z zakresu ekologii i gospodarki o obiegu zamkniętym.
Pierwszego dnia przedstawiciele Gminy Starachowice, Permacultury Cantambrii z Hiszpanii oraz Works Creativity Preston z Wielkiej Brytanii gościli w Urzędzie Miejskim. Uczestników przywitał Prezydent Miasta Starachowice - Marek Materek, który podczas spotkana opowiedział o dobrych praktykach ekologicznych, które wdraża Gmina Starachowice np. budki dla jerzyków, rezygnację z plastiku w jednostkach miejskich czy miejskie pasieki.
Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych - Aneta Nasternak, przedstawiła prezentację na temat miasta, jego uwarunkowań, historii oraz głównych wyzwań. Następnie Pan Maciej Myszka - p.o.Kierownika Referatu Ochrony Środowiska opowiedział o najważniejszych projektach Gminy Starachowice związanych z ochroną środowiska - wymianie oświetlenia ulicznego w mieście, spalarni śmieci, projektach termomodernizacyjnych czy wykorzystania odnawialnych źródeł energii w budynkach publicznych i prywatnych.
Kolejnym punktem programu pierwszego dnia była w zakładzie MAN. Uczestnicy zostali przeprowadzeni przez wszystkie etapy budowania autobusów, w tym autobusów CNG i elektrycznych. Firma MAN jest znana z wdrażania ekologicznych i innowacyjnych rozwiązań, które mają zasięg globalny. Ostatnim punktem pierwszego dnia był spacer po zrewitalizowanym Parku Miejskim. Uczestnicy zostali zapoznani w szczególności z elementami, które zostały wykonane w ramach komponentu "Bioróżnorodności".
Drugi dzień rozpoczął się od wizyty w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach na obchodach Erasmus Days, gdzie uczniowie przygotowali stoiska narodowe z potrawami i elementami kulturowymi.
- Obchody były też okazją do rozmów o projektach szkoły związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym oraz wymianie dobrych praktyk – informuje Zastępca Prezydenta Miasta ds. Społecznych Aneta Nasternak – Uczniowie zostali podzieleni na kilka grup warsztatowych, w których rozmawiali z uczestnikami wizyty studyjnej na kluczowe ekologiczne tematy. Była to też okazja do przetestowania narzędzi, wdrożonych w ramach projektu. Następnie przyszedł czas na wizytę w Zakładzie Cerrad - tym razem uczestnicy obserwowali jak wytwarza się płytki np. kuchenne czy łazienkowe metodą "zero-waste". Drugi dzień zakończył się wizytą w Muzeum Przyrody i Techniki.
Ostatni dzień to wizyta w Szkole Podstawowej nr 11 w Starachowicach i spotkanie z nauczycielami i uczniami pierwszej w Starachowicach klasy dwujęzycznej.
Następnie członkowie delegacji przenieśli się do Kielc, gdzie odwiedzili Kielecki Park Technologiczny i rozwiązania dotyczące gospodarki o obiegu zamkniętym oraz oglądali mural antysmogowy, umieszczony na jednym z bloków mieszkalnych.
Zakończeniem wizyty było spotkanie ewaluacyjne i zaplanowanie kolejnych działań do realizacji w ramach projektu "CIRCUS- Circular and sustainable tools for adults" finansowanego z Programu Erasmus+.