20 sierpnia w Parku Kultura odbyły się konsultacje społeczne projektu Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+. Organizatorem spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele instytucji z powiatów starachowickiego i ostrowieckiego, był Urząd Marszałkowski.
29 lipca 2020 r. Zarząd Województwa Świętokrzyskiego, przyjął projekt Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ i skierował go do konsultacji społecznych.
Starachowice były drugim miastem po Kielcach, gdzie na temat przyszłości regionu świętokrzyskiego dyskutowali przedstawiciele samorządów lokalnych, środowisk biznesowych i organizacji pozarządowych z północnych powiatów województwa. Starachowice na spotkaniu reprezentowali Prezydent Miasta Marek Materek wraz ze swoimi zastępczyniami: Ewą Skibą i Anetą Nasternak.
Spotkanie otworzył przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Andrzej Pruś.
– Mamy świadomość wyzwań, które stoją przed nami, dlatego tak ważne jest stworzenie kompleksowego dokumentu, a później jego monitorowanie i aktualizowanie- mówił przewodniczący.
Oczekiwane skutki tych działań to m.in.: zahamowanie w regionie postępującej depopulacji oraz zwiększenie udziału regionu w produkcie krajowym brutto.
O europejskich i krajowych uwarunkowaniach stworzonego dokumentu mówił prof. Aleksander Noworóla. Jako istotne czynniki globalne, które mają znaczenie dla naszego regionu i które należy uwzględnić przy tworzeniu tak strategicznych dokumentów prof. Noworula wymienił m.in.: smog, deficyt wody pitnej, pandemię koronawirusa, energetykę odnawialną oraz rozwój możliwości informacyjno – komunikacyjnych.
O najważniejszych założeniach Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+ mówił Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Dyrektor Sułek jako cele strategiczne wyznaczone dla naszego regionu wymienił: inteligentna gospodarka i aktywni ludzie, przyjazny dla środowiska i czysty region, wspólnota i bezpieczna przestrzeń, które łączą ludzi.
– W ramach prac nad Strategią poprosiliśmy o zgłaszanie propozycji projektów o strategicznym znaczeniu dla rozwoju regionu – mówi dyrektor Jacek Sułek - Pojawiło się ponad 350 projektów, z których wybraliśmy kilkanaście w ajwiększym stopniu realizujących założenia tego dokumentu i mających szansę na realizację – informował dyrektor Jacek Sułek.
Zgłoszone projekty dotyczyły m.in.: utworzenia Regionalnego Funduszu Rozwoju Województwa, szlaku turystycznego Nida, budowy zbiorników wodnych spełniających funkcję retencyjna i przeciwpowodziową a także budowy laboratoriów Głównego Urzędu Miar czy Centrum Naukowo-Badawczego przy Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
W dyskusji nad projektem głos zabrali m.in. samorządowcy w terenu powiatu starachowickiego.
- Starachowice są jednym z motorów napędowych gospodarczo regionu świętokrzyskiego - mówił Prezydent Starachowic Marek Materek - Nie chcę wchodzić w szczegóły, ale wiecie Państwo, że mnóstwo firm zlokalizowanych jest na terenie Starachowic. I to są firmy, które zatrudniają dużo większe ilości pracowników, niż firmy zlokalizowane w stolicy województwa świętokrzyskiego, mówię o tych dużych przedsiębiorstwach typu MAN, PKC GROUP, ANIMEX. Tak dużych pracodawców w Kielcach nie ma, nie mówię o urzędach. Urząd Marszałkowski, Urząd Wojewódzki, Uniwersytet Jana Kochanowskiego i szpitale wojewódzkie to są duzi pracodawcy w Kielcach, których u nas, z wiadomych względów nie ma. Natomiast jeśli chodzi o zatrudnienia w branży przemysłowej, to Starachowice są takim potentatem na arenie województwa. Coś co powinno znaleźć się w strategii województwa i powinno być zauważone to są projekty dotyczące infrastruktury.
Prezydent Materek podkreślił, że jeżeli Starachowice w kolejnych latach miałyby pozostać takim motorem napędzającym świętokrzyską gospodarkę to miasto musi być dobrze skomunikowane z resztą województwa, z drogami ekspresowymi, szlakami kolejowymi oraz być miastem przejezdnym.
- Problemem z którym się borykamy i który narasta z roku na rok jest droga wojewódzka przebiegająca przez miasto, która prowadzi ulicami: Radomską, Marii Kaczyńskiej, Bankową, Armii Krajowej i Kard. Stefana Wyszyńskiego. Od kilku lat prowadzę rozmowy abyśmy wspólnie z województwem sfinansowali opracowanie dokumentacji technicznej przebudowy tej drogi, aby wybudować funkcjonalne ronda w miejsce skrzyżowań ze światłami i odkorkować miasto. Dotychczas słyszałem odpowiedź, że samodzielnie musimy sfinansować, jako miasto, wykonanie dokumentacji technicznej dlatego, że nie możemy liczyć na wsparcie Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich czy samego województwa. Natomiast w mediach pojawiła się informacja, że dokumentacja dotycząca budowy wschodniej obwodnicy Kielc będzie współfinansowana przez miasto Kielce i przez samorząd województwa. Prośba, aby podmioty były traktowane równomiernie, bo jeśli my, jako Starachowice wspólnie z powiatem mamy w stu procentach finansować część przebudowy drogi wojewódzkiej zlokalizowanej na terenie miasta to dlaczego inni mogą mieć finansowane przez Zarząd województwa? Prośba, abyśmy doszli do kompromisu, aby ta przebudowa drogi wojewódzkiej, jak i dalsza część do drogi krajowej nr 9 była finansowana wspólnie przez samorząd województwa, miasta i powiatu.
Wystąpienie Prezydenta Miasta Starachowice Marka Materka
Kolejna sprawa poruszona w dyskusji przez prezydenta Starachowic dotyczyła przebudowy linii kolejowej nr 25, która w strategii powinna, zdaniem samorządowca zostać ujęta.
- Wszystkie kolizyjne skrzyżowania w miastach, gdzie nie ma wiaduktów kolejowych były przebudowane i zmodernizowane – mówił Prezydent Miasta Marek Materek – W tej chwili trwają prace, ale dotyczą one tylko i wyłącznie samej linii kolejowej, nie dotyczą likwidacji przejazdów kolejowych na tej trasie.
Kolejnym tematem poruszonym w dyskusji była sprawa ekologii, prezydent zapewnił, że Starachowice będą zainteresowane korzystaniem z możliwości zapisanych w strategii związanych z budową małej retencji.
Prezydent Starachowic podziękował dyrektorowi Jackowi Sułkowi za dotychczasową, bardzo dobrą współpracę.
O tym, jak ostatecznie będzie wyglądać Strategia Rozwoju Województwa dowiemy się pod koniec roku. Na chwilę obecną można zapoznać się z dokumentem, który wraz z załącznikami jest dostępny na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Ewentualne uwagi lub sugestie można zgłaszać za pomocą formularza zgłaszania uwag zamieszczonego w zakładce „KONSULTACJE SPOŁECZNE SRWŚ 2030+” do dnia 30 września 2020 r. drogą elektroniczną na adres: strategia2030@sejmik.kielce.pl, jak również korespondencyjną na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Departament Inwestycji i Rozwoju, al. IX Wieków Kielc 3, 25-516 Kielce.