Na terenie powiatu starachowickiego nie stwierdzono przypadku koronawirusa. Największym zagrożeniem jest dzisiaj niepotrzebna panika i podsycanie emocji. Szpital, jak zapewnia dyrekcja, jest dobrze przygotowany na ewentualność wystąpienia zagrożeń koronawirusem - informują służby powiatowe.
27.02.2020 r. w Starostwie Powiatowym w Starachowicach odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, poświęcone ocenie stanu bezpieczeństwa w kontekście zagrożenia wystąpieniem koronawirusa.
Obecni na nim przedstawiciele służb potwierdzili, że na terenie powiatu starachowickiego nie stwierdzono ani jednego przypadku koronawirusa. Spośród dwóch osób, które w ostatnich dniach skierowane zostały na odział zakaźny PZOZ w Starachowicach, u jednej potwierdzona została grypa, a druga jest w trakcie diagnozowania. Największym zagrożeniem jest dzisiaj niepotrzebna panika i podsycanie emocji - informują służby powiatowe.
Dyrekcja Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Starachowicach zapewnia, że szpital jest dobrze przygotowany na ewentualność wystąpienia zagrożeń koronawirusem. Zarówno przedstawiciele szpitala, jak i Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej podkreślali znaczenie profilaktyki.
800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
41274 62 67 – numer telefonu Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologiczneej w Starachowicach
Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jak często występują objawy? Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.
Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.
ZALECENIA
Często myj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu, używaj płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach. Stosuj odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania Podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – natychmiast wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj ręce używając mydła i wody, a jeśli nie masz do nich dostępu – płynów/żeli na bazie alkoholu (min. 60%). Dlaczego? Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby.
Zachowaj bezpieczną odległość Zachowaj co najmniej 1 metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę.
Jeśli masz gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu, zasięgnij pomocy medycznej. Jeśli masz łagodne objawy ze strony układu oddechowego i nie podróżowałeś do Chin pamiętaj o stosowaniu podstawowych zasad ochrony podczas kaszlu, kichania oraz higieny rąk i pozostań w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.