9 listopada odbyła się sesja Rady Miejskiej w Starachowicach, podczas której radni m.in. przyjęli Rezolucję z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W obradach uczestniczyli również Starosta Starachowicki Danuta Krępa wraz z Członkiem Zarządu Powiatu Moniką Nowak, obecne były również delegacje dzieci i młodzieży ze starachowickich szkół.
Rys historyczny z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przedstawił Adam Brzeziński prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic. Jednogłośnie radni przyjęli rezolucję Rady Miejskiej na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości:
Rezolucja Rady Miejskiej w Starachowicach na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości
W imieniu społeczności Miasta Starachowice uroczyście wspominamy dzień 11 listopada 1918 roku jako symboliczną datę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.
W rocznicę tego wydarzenia w sposób szczególny czcimy pamięć wszystkich mieszkańców naszego miasta, którzy w okresie ostatnich stu lat poświęcali swoje zdrowie i życie za Ojczyznę. Wspominamy żołnierzy, partyzantów, harcerzy i wszystkich zaangażowanych w walkę zbrojną o wolność Rzeczypospolitej Polskiej. Z szacunkiem odnosimy się do przodków, którzy tworzyli zręby naszej lokalnej samorządności, przywracając polską państwowość. Dziękujemy starachowickim opozycjonistom i członkom ruchów społecznych, którzy bronili ludzkiej godności, obywatelskich praw i wolności oraz dążyli do przywrócenia pełnej samodzielności Rzeczypospolitej. Wdzięczni jesteśmy również wszystkim ludziom pracy oraz tym, którzy swoją codzienną aktywnością przyczyniali się do rozwoju Starachowic.
Ostatnie sto lat to czas znaczących wydarzeń z lokalnej historii: połączenie osady fabrycznej Starachowice i miasta Wierzbnik w jeden organizm miejski, intensywna urbanizacja i industrializacja, ostateczne wygaszenie kompleksu wielkopiecowego, powstanie Zakładów Starachowickich i produkcja samochodu ciężarowego „STAR”, wizyty najwyższych władz państwowych z osobami prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej na czele, odbudowa samorządności terytorialnej w 1990 r.
Ze Starachowic wywodzą się znani współcześnie artyści i ludzie kultury, sportowcy, naukowcy, przedsiębiorcy, politycy. W tym mieście swoich znajomych podczas prywatnych spotkań odwiedzał kardynał Karol Wojtyła, który później jako papież Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski poruszał się specjalnym pojazdem wyprodukowanym w starachowickiej Fabryce Samochodów Ciężarowych.
Dziękujemy Wszystkim, którzy swoją patriotyczną postawą, z miłości do Ojczyzny - zarówno w czasie wojny i jak i w czasie pokoju – przyczynili się do odzyskania wolności i jej doskonalenia dla pomyślności następnych pokoleń. Obiecujemy troszczyć się o wspólny dobrobyt naszej lokalnej społeczności, mając w pamięci słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym”.
Radni VII kadencji Rady Miejskiej w Starachowicach
W punkcie dotyczącym uroczystego zakończenie VII kadencji Rady Miejskiej w Starachowicach jej Przewodniczący Michał Walendzik wspólnie z wiceprzewodniczącymi przekazał podziękowania za 4 – letnią współpracę radnym. Za wspólną pracę dziękowali również Prezydent Miasta Marek Materek wraz ze swoim zastępcą Jerzym Miśkiewiczem. Była to ostatnia sesja radnych Rady Miejskiej VII kadencji.