Nasze miasto od kilku lat jest miejscem organizacji interesujących zawodów kolarskich. Starachowicka Strzała, Europa Starachowice Race czy MTB Cross Maraton to imprezy kolarskie przyczyniające się do promocji walorów turystycznych naszych okolic. Już w najbliższy weekend do grona starachowickich imprez kolarskich dołączy kolejna. Tym razem będzie to impreza mistrzowska i rywalizacja w kolarstwie szutrowym. 4 września (niedziela) Starachowice staną się areną zmagań pierwszych historycznych Mistrzostw Polski w kolarstwie gravelowym.
W Starachowicach odbędą się pierwsze, historyczne Mistrzostwa Polski w kolarstwie gravelowym.
- Zyskująca na popularności jazda po szutrach dopiero pod koniec 2021 roku została oficjalnie usankcjonowana przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI). W efekcie w tym sezonie obok zawodów gravelowych w ramach UCI Gravel Series, mamy także walką o tęczową koszulkę oraz krajowe czempionaty. Tym samym przed zawodnikami szansa zawalczenia o koszulkę z orłem i zapisanie się jako pierwszy w historii Mistrz Polski - czytamy na portalu gravel.love.pl.
Organizatorem imprezy jest doświadczona w temacie ekipa Grzegorz Golonko, znana chociażby z górskich etapówek – Beskidy MTB Trophy, Sudety MTB Challenge, Mouflon Tracks, gravelowego Gravel Man czy szosowych Majka Days.
INFORMACJE O FORMACIE MISTRZOSTW POLSKI
Start i meta Mistrzostw Polski zlokalizowane będą w Starachowicach. Dla uczestników przygotowane zostaną dwa dystanse. W zawodach może wystartować absolutnie KAŻDY i może to zrobić na dowolnym rowerze – gravel, przełaj, szosa, górskim, trekkingowym itp.
Koszulki Mistrza Polski zostaną wręczone zawodnikom Elity kobiet oraz Elity mężczyzn na dystansie Classic oraz Juniorowi, Juniorce, Juniorowi Młodszemu i Juniorce Młodszej na dystansie Adventure. W kategoriach wiekowych wręczone zostaną tytuły oraz koszulki nieoficjalnego Mistrza Polski.
Na dystansie Classic, który będzie liczyć około 105 km (1300 m) do startu dopuszczone zostaną tylko osoby pełnoletnie, a klasyfikacja prowadzona będzie open z podziałem na sześć kategorii wiekowych. Na dystansie Adventure liczącym 45 km (470 m) za pisemną zgodą prawnego opiekuna będą mogły wystartować osoby niepełnoletnie.
Zaplanowane dystanse:
Classic - 105 km i 1300 m przewyższenia
Adventure - 45 km i 470 m przewyższenia
Trasa Classic:
- Jak to w kolarstwie gravelowym bywa, kluczowa jest trasa, a ta będzie atrakcyjna i zróżnicowana zarówno pod względem ukształtowania terenu, jak i nawierzchni. Zawodnicy pojadą m.in. przez malownicze tereny Sieradowickiego Parku Krajobrazowego czy Suchedniowsko-Oblęgorskiego Parku Krajobrazowego. Ilość asfaltu zostanie ograniczona do niezbędnego minimum i będzie w zasadzie tylko na początku oraz na końcu trasy plus na kilku łącznikach. Poza tym zawodnicy będą jechać przede wszystkim po szutrowych drogach, ale także polnych, leśnych czy kostce brukowej. Na mecie na pewno nie będzie przypadku, by wygrać pierwsze Gravelowe Mistrzostwa Polski trzeba być kompletnym kolarzem - zapewniają organizatorzy mistrzostw.
Trasa Adventure:
Trasę w Starachowicach sprawdził wielokrotny Mistrz Polski - Andrzej Kaiser - jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich zawodników specjalizujących się w zarówno w MTB, CX a ostatnio także w szutrowej odmianie kolarstwa.
- Trasa kompletna, godna Mistrzostw. Jest na niej wszystko, co powinno być - szutry, asfalty, bruk, leśne ścieżki, strome ścianki i gruntowe single. Będzie szybko, ale też technicznie, odcinki brukowe, segmenty rodem ze słynnego Paris-Roubaix. Jestem pod wrażeniem, jak kompletną trasę oferuje teren w okolicach Starachowic - ocenił Andrzej Kaiser.
Biuro Zawodów: Hotel Europa, Starachowice ul. Radomska 76a - lokalizacja
Czas pracy Biura Zawodów:
- Sobota, 03.09.2022, godz. 16:00 - 20:00
- Niedziela, 04.09.2022, godz. 07:00 - 09:00
Przejazd HONOROWY z Bazy Zawodów na miejsce startu OSTREGO (obowiązuje każdego uczestnika imprezy) oraz powrót z mety (pomiar czasu) do Bazy Zawodów
Ustawienie na starcie HONOROWYM i na starcie OSTRYM w kolejności:
1 sektor - Dystans 105 km
2 sektor - Dystans 45 km
Na trasie
ROZJAZD dystansu Classic (prosto) i dystansu Adventure (skręt w prawo)
Oznakowanie - w miejscach newralgicznych pojawią się tablice kierunkowe. Rywalizacja, przemieszczanie się po trasie - głównie z wykorzystaniem urządzeń nawigacyjnych - na podstawie udostępnionych track'ów GPX
Przejazd odbywa się w ruchu otwartym, zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. W miejscach szczególnych pojawią się służby zabezpieczające trasę (policja, straż pożarna).