Piątkowa sesja Rady Miejskiej w Starachowicach była doskonałą okazją do podsumowania działalności i funkcjonowania starachowickich spółek. Bardzo dobrze w tym podsumowaniu wypada Zakład Energetyki Cieplnej, którego Prezes Zarządu Marcin Pocheć zaprezentował ciekawe porównania naszej spółki z sąsiednimi miastami.
Ekologia, komfort i bezpieczeństwo to hasło przewodnie działalności starachowickiego Zakładu Energetyki Cieplnej, który w ubiegłym roku zanotował zysk netto na poziomie ponad 2,7 miliona złotych. W poprzednich latach roczny zysk spółki był znacznie niższy. Dla porównania w roku 2021 ZEC zanotował wynik finansowy netto w wysokości ponad 860 tysięcy złotych. Ubiegłoroczny wynik jest ponad 3-krotnie wyższy.
- Za 2022 rok spółka ZEC Starachowice osiągnęła stosunkowo wysoki wynik finansowy. Tak dobry wynik zawdzięcza przede wszystkim wynikowi osiągniętemu na działalności ciepłowniczej (2,6 mln złotych), a to z kolei dzięki obniżeniu kosztów wytwarzania ciepła. W porównaniu z rokiem 2021 w ubiegłym roku koszty te obniżyliśmy o ponad 6,3 miliona złotych. To zasługa wyjścia ciepłowni Spólki z obowiązku nabywania uprawnień do emisji CO2 – podkreślają przedstawiciele Zarządu ZEC.
W tym samym czasie wzrosły jednak znacząco koszty zakupu surowców energetycznych. Wybuch kryzysu energetycznego przełożył się na wzrost zwłaszcza węgla opałowego. W 2021 roku średnia cena węgla z transportem wynosiła około 330 złotych za tonę. Pod koniec ubiegłego roku cena wzrosła dwukrotnie i wynosiła około 740 złotych.
- Oszczędności uzyskane w związku z brakiem potrzeby uprawnień do emisji CO2 zrekompensowały wzrost innych kosztów w 2022 roku. Przy umiarkowanym wzroście cen ciepła w taryfie spółka osiągnęła na tyle wysoki wynik, aby mogła w ubiegłym roku sfinansować zakupy węgla dla ciepłowni bez dodatkowego zadłużania spółki – podkreśla Marcin Pocheć, prezes ZEC-u, który na realizację inwestycji i remontów w 2023 roku planuje wydać ponad 74 miliony złotych.
W poprzednich latach kwota wydatków inwestycyjno-remontowych była znacznie niższa. W ubiegłym roku wydano na ten cel ponad 12 milionów złotych, a w okresie 2019-2021 przeznaczono na te zadania nieco ponad 9 milionów złotych.
Spółka zarządzana jest jednak bardzo dobrze, a w porównaniach ze spółkami z innych miast wypada niezwykle okazale. Porównując ceny jednoczłonowe za ciepło według taryfy T1 (węzeł indywidualny, własność odbiorcy) oraz taryfy T2 (węzeł indywidualny, własność dostawcy) okazuje się, iż oferta starachowickiego ZEC-u jest najtańsza w okolicy. Starachowicka Taryfa T1 wynosi 83 złote za jednego GJ podczas gdy Celsium Starachowice oferował tę usługę w cenie 142 złotych, Celsium Skarżysko Kamienna w cenie 173 złotych, a Miejska Energetyka Cieplna z Ostrowca Świętokrzyskiego oferowała ciepło po 197 złotych.
W przypadku taryfy T2 starachowicki ZEC jako jedyny oferuje cenę na poziomie poniżej 100 złotych. W Skarżysku Kamiennej cena za ciepło wynosiła pod koniec roku 175 złotych, a w Ostrowcu Świętokrzyskim przekroczyła 204 złote.
Bardzo ważne miejsce w rozwoju starachowickiej spółki spełnia inwestycja związana z budową instalacji termicznego przetwarzania paliwa alternatywnego z segregowanych odpadów komunalnych połączona z produkcją energii elektrycznej i ciepła w kogeneracji. Zakład Energetyki Cieplnej podpisał umowę na budowę Instalacji Odzysku Energii w sierpniu 2021 roku. Rok później otrzymał ostateczną decyzję pozwolenia na budowę IOE i nastąpiło protokólarne przekazanie placu budowy.
W kolejnych miesiącach następował postęp robót związanych z realizacją inwestycji. Wykonane zostały prace rozbiórkowe, roboty ziemne i dokładne pomiary geologiczne i geodezyjne. W tym roku rozpoczęto już montaż zbrojenia i wykonano niezbędne wykopy, a także odwodniono teren.
W lutym 2023 roku do ZEC-u wpłynęła decyzja Wojewody Świętokrzyskiego uchylająca w całości decyzję Starosty Starachowickiego. W marcu prace nie były już prowadzone, a aktualnie zamawiający pozostaje w bieżącym kontakcie z Wykonawcą w toku cotygodniowych narad budowy. W tym czasie szczegółowo są omawiane i analizowane kwestie dalszej realizacji inwestycji.
Bardzo ważne miejsce w funkcjonowaniu spółki zajmują zadania związane z prowadzeniem nadzoru nad komunikacją publiczną w mieście. Realizacja ważnych projektów przeniosła Zakład Energetyki Cieplnej w XXI wiek. Zmiany w bazie autobusowej, nowy tabor miejski, inwestycje zwiększające jakość świadczonych usług czy wreszcie wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla osób płacących podatki w mieście są gwarantem dalszego rozwoju spółki.
W 2022 roku z komunikacji miejskiej skorzystało prawie 2,9 miliona pasażerów. Transport publiczny w Starachowicach od roku cieszy się zdecydowanie większym zainteresowaniem ze strony pasażerów, niż w przypadku przewozów, kiedy obowiązywała opłata za przejazd. Potwierdzają to statystyki.
Od wprowadzenia bezpłatnej komunikacji publicznej w Starachowicach (kwiecień 2022 r.) skorzystało z niej prawie 3,5 miliona pasażerów. W marcu 2022 roku miejskimi autobusami przewieziono około 133 tysiące pasażerów. 12 miesięcy później – w ubiegłym miesiącu – z bezpłatnej komunikacji autobusowej skorzystało już 375 tysięcy osób. Oznacza to wzrost liczby pasażerów o 180 procent.
W pierwszym miesiącu korzystania z bezpłatnej komunikacji w Starachowicach autobusami jeździło około 247 tysięcy osób. Rok wcześniej – przed wprowadzeniem tego udogodnienia – autobus był popularnym środkiem transportu dla 125 tysięcy osób.
Spółka zakłada, że w 2023 roku liczba pasażerów Komunikacji Miejskiej Starachowice przekroczy 4 miliony osób.
Starachowicki ZEC planuje, iż w tym roku liczba wozokilometrów w skali roku znów przekroczy milion. Dla porównania ostrowieckie MZK planuje około 50 tysięcy kilometrów mniej, a MKS w Skarżysku Kamiennej ma wykonać około 820 tysięcy wozokilometrów w skali roku.
Porównując zestawienie wynagrodzeń władz spółek miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Starachowicach okazuje się, iż starachowickie wydatki są znacznie niższe. Na podstawie danych zawartych w oświadczeniach majątkowych można zauważyć, iż w 2021 roku praca Prezesa Zarządu ZEC, który pod opieką ma zarówno ciepłownictwo jak i komunikację, została wyceniona na kwotę 191 tysięcy złotych. Dla porównania w Ostrowcu Świętokrzyskim Prezes spółki komunikacyjnej otrzymał ponad 173 tysiące złotych, a łączne wynagrodzenie prezesa i wiceprezesa Miejskiej Energetyki Cieplnej wyniosło ponad 612 tysięcy złotych.
W latach poprzednich te dane wyglądały bardzo podobnie. W 2020 roku prezes starachowickiego ZEC-u otrzymał 201 tysięcy złotych, a łączne koszty wynagrodzenia ostrowieckich zarządów spółek wyniosły ponad 714 tysięcy złotych. W 2019 roku w Starachowicach wydano 194 tysiące złotych, a w Ostrowcu Świętokrzyskim ponad 536 tysięcy złotych w skali roku.