Starachowicki Park Miejski ma „nowych mieszkańców”. Podczas piątkowej sesji Rady Miejskiej trzy dęby szypułkowe zostały uznane za pomniki przyrody. Dębom nadano również imiona: Stanisław, Mikołaj i Stefan.
- Wszystkie drzewa rosną na terenie zrewitalizowanego Parku Miejskiego im. Stefana Żeromskiego w Starachowicach. Drzewa odznaczają się indywidualnymi cechami takimi jak obwód, naturalny pokrój i wysokość, które wyróżniają je spośród pozostałych drzew rosnących w ich sąsiedztwie. Postanowiono również przychylić do wniosku i nadać pomnikom nazwy proponowane przez wnioskodawcę – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.
Radni podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia trzech pomników przyrody na terenie naszego parku. Dęby zostały uznane za pomniki przyrody zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, po uzgodnieniu z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Kielcach.
Nowe pomniki przyrody
Stanisław
Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) o obwodzie pnia 310 cm mierzonym na wysokości 130 cm od gruntu i wysokości ok. 30 m rośnie na nieruchomości o nr ewid.: 1041/3, obręb: 02, położonej przy ul. Radomskiej w Starachowicach,
Mikołaj
Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) o obwodzie pnia 317 cm mierzonym na wysokości 130 cm od gruntu i wysokości ok. 28 m rośnie na nieruchomości o nr ewid.: 1041/3, obręb: 02, położonej przy ul. Radomskiej w Starachowicach,
Stefan
Dąb szypułkowy (Quercus robur L.) o obwodzie pnia 310 cm mierzonym na wysokości 130 cm od gruntu i wysokości ok. 29 m rośnie na nieruchomości o nr ewid.: 1041/3, obręb: 02, położonej przy ul. Radomskiej w Starachowicach.
Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody formami ochrony przyrody są między innymi pomniki przyrody. Ustawa definiuje je jako „pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.”.