W starachowickim Urzędzie Miejskim rozpoczął się kurs języka polskiego dla osób dorosłych, które przyjechały do naszego miasta z Ukrainy. Pierwsza edycja kursu rozpoczęła się w poniedziałek (4 kwietnia) i potrwa do 10 maja. W dwóch grupach języka polskiego uczy się obecnie 27 osób.
W poniedziałkowy poranek naukę języka polskiego w starachowickim magistracie rozpoczęli pierwsi uchodźcy zza naszej wschodniej granicy, którzy chcą poznać język swojej „nowej Ojczyzny”. W ramach bezpłatnego kursu jego uczestnicy mają okazję poznać podstawowe słownictwo, wyrażenia, zwroty przydatne w codziennym życiu oraz mogą dowiedzieć się o polskich zwyczajach i tradycjach.
Kurs ułatwi życie
Starachowicki kurs języka polskiego cieszy się dużą popularnością wśród osób dorosłych z Ukrainy, które w ostatnim czasie przyjechały do naszego miasta.
Zapisy na bezpłatny kurs ruszyły pod koniec marca i już po kilku dniach na liście zgłoszeń znalazło się kilkadziesiąt nazwisk osób, które zgłaszały swoją gotowość do nauki języka polskiego. Obywatele Ukrainy zgłaszali chęć udziału w zajęciach telefonicznie, mailowo oraz poprzez specjalny formularz zgłoszeniowy.
- Z każdym dniem lista zgłoszeń zapełniała się kolejnymi nazwiskami osób chętnych do udziału w kursie. Bezpłatne kursy języka polskiego organizowane przez Urząd Miejski okazały się znakomitym pomysłem dla naszych gości z Ukrainy. Osoby, które przyjechały do Polski zza naszej wschodniej granicy chcą uczyć się naszego języka i chcą poznawać naszą kulturę. Znajomość języka polskiego z pewnością ułatwi im znalezienie pracy, a przede wszystkim da możliwość sprawnego załatwienia wielu spraw urzędowych oraz spraw życia codziennego – stwierdza Monika Tyczyńska, jeden z koordynatorów kursu języka polskiego organizowanych w Urzędzie Miejskim.
Obecnie na liście uczestników znajduje się 27 osób. Są to kobiety pochodzące z Ukrainy, które uczestniczą w pierwszej edycji kursu. Bezpłatne zajęcia odbywają się w dwóch grupach szkoleniowych. Zajęcia odbywają się w poniedziałki, wtorki oraz soboty, a cały kurs trwa 60 godzin.
Kolejne zajęcia już wkrótce
- Lista osób chętnych do udziału w zajęciach jest jednak znacznie dłuższa. Kilkanaście osób mamy już zapisanych na tzw. listę rezerwową i przygotowujemy się do następnej edycji kursu. Kolejna grupa słuchaczy rozpocznie go już w połowie kwietnia. Aktualnie przyjmujemy nowe zgłoszenia. Chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom uchodźców zza wschodniej granicy, tworzymy harmonogram zajęć dopasowany do potrzeb uczestników – dodaje Monika Tyczyńska.
W związku z powyższym wszystkie osoby, które są zainteresowane udziałem w kursie zapraszamy do przesyłania zgłoszeń. Zachęcamy do skorzystania z elektronicznego formularza zgłoszeń - FORMULARZ ZGŁOSZEŃ. Zgłoszenia przyjmowane są również pod adresem e-mail: monika.tyczynska@starachowice.eu lub nr telefonu: 41 273 83 86. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Kursy są realizowane przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach w ramach projektu „Kierunek Przyszłość – Starachowicki Program Rozwoju Lokalnego”, który jest współfinansowanego przez Norwegię w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 (85%)oraz Budżetu Państwa (15%) z Programu "Rozwój Lokalny".
Zajęcia w Starachowicach prowadzi dr hab. Stanisław Cygan - profesor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który na co dzień jest kierownikiem Centrum Kultury i Języka Polskiego UJK w Kielcach. Stanisław Cygan jest przewodniczącym Komisji ds. Znajomości Języka Polskiego oraz organizatorem Letniej Szkoły Kultury i Języka Polskiego na świętokrzyskiej uczelni. Ponadto prowadzi zajęcia ze stypendystami programu Erasmus+ i programów pokrewnych oraz w grupach ukraińskojęzycznych.