Organizatorzy sobotniego wyścigu kolarskiego „Starachowicka Strzała” spodziewają się udziału w imprezie około 200 zawodników z całej Polski. Trwają ostatnie przygotowania do wyścigu.
Jednym z ostatnich akcentów przygotowań do „Starachowickiej Strzały” są spotkania organizatorów wyścigu – Poland Bike oraz Fundacji Sport – z przedstawicielami policji, straży miejskiej oraz licznych partnerów imprezy, w tym Urzędu Miejskiego oraz Starostwa Powiatowego. Tematem tych spotkań jest kwestia prawidłowego zabezpieczenia trasy i ustalenia zasad panujących podczas wyścigu. Tego typu narada odbyła się w Starachowicach we wtorkowe przedpołudnie w Hotelu Europa, a więc w miejscu gdzie już w sobotni poranek stanie miasteczko rowerowe i miejsce to będzie jednocześnie startem i metą wyścigu.
Wtorkowe spotkanie poprowadzili dyrektor wyścigu Grzegorz Wajs oraz koordynator starachowickiej trasy Marek Gronowski. Przedstawili oni najważniejsze ustalenia co do zasad rozgrywania wyścigu i zabezpieczenia kolumny wyścigu oraz samej trasy.
- Spodziewamy się przyjazdu do Starachowic około 200 kolarzy z całej Polski. To będzie debiut Starachowickiej Strzały. Wiele osób jest ciekawych jak wygląda trasa wyścigu i w jakich okolicznościach przyrody przyjdzie im rywalizować o zwycięstwo. Mam sygnały z całej Polski od wielu zawodników na temat planów ich przyjazdu. Wszystkich zapewniam, że trasa jest perfekcyjna dla kolarzy i warto wziąć udział w imprezie – podkreśla Grzegorz Wajs.
Bezpiecznie na trasie
Nad bezpieczeństwem przejazdu kolarzy czuwać będą mobilne patrole policji, specjalnie oznaczone samochody organizatora, „marshalle” na motocyklach, a także Straż Miejska, strażacy z Powiatowej Straży Pożarnej i ochotnicy z Michałowa oraz Brodów, a także jak zwykle aktywni przedstawiciele Harcerskiej Grupy Ratowniczej.
Przypomnijmy, iż kolarze startujący w wyścigu będą mieli do pokonania dystanse 52 km, 69 km lub 86 km. Długość dystansu uzależniony jest od wybranej konkurencji (Mini, Midi, Max), typu roweru (MTB i szosowe) i ilości rund jakie muszą pokonać zawodnicy.
Kompozycja dystansów:
- 52km (Fan MTB): runda po mieście + łącznik tam + 1x runda właściwa + łącznik z powrotem
- 69km (Mini): runda po mieście + + łącznik tam + 2x runda właściwa + łącznik z powrotem
- 86km (Max): runda po mieście + + łącznik tam + 3x runda właściwa + łącznik z powrotem
Przebieg tras, długość, orientacyjny czas przejazdu
Runda honorowa po mieście (ok. 6km):
ul. Radomska 0,0 – 0,6 km
ul. Szkolna 0,6 – 1,6 km
ul. Partyzantów 1,6 – 2,4 km
ul. Kopalniana 2,4 – 3,2 km
al. Armii Krajowej 3,2 – 4,1 km
ul. Oświatowa 4,1 – 4,4 km
Szkolna 4,4 – 5,4 km
Radomska (744) 5,4 – 6,0 km
Przewidywany całkowity czas przejazdu: 11.00 – 11.25
Łącznik (ok. 14,5km):
Radomska (744) 6,0 – 8,2 km
droga leśna 8,2 – 12,3 km
Lipie, Starachowicka 12,3 – 16,1 km
ul. Leśna (0907T) 16,1 – 16,6 km
droga pow. 0618T 16,6 – 17,6 km
ul. Iłżecka (0617T) 17,6 – 20,3 km
Przewidywany całkowity czas przejazdu: 11.25 – 14.20 (11.25-12.00 tam + 12.00-14.20 z powrotem)
Runda właściwa:
ul. Iłżecka (0617T) 20,3 – 20,5 km
ul. Zgodna ( 0616T) 20,5 – 23,3 km
Dziurów, ul. Mila 23,3 – 23,5 km
---------- ul. Złota 23,5 – 24,4 km
--------- ul. Spokojna 24,4 – 24,5 km
-------- ul. Św. Jana 24,5 – 25,1 km
------- ul. Starotorze 25,1 – 25,3 km
przejazd kolejowy 25,3 km
ul. Starotorze 25,3 – 26,1 km
ul. Panoramiczna 26,1 – 28,8 km
Ruda, ul. Widok 28,8 – 30,9 km
Adamów, ul. Szkolna 30,9 - 33,2 km
Starachowicka 0613T 33,2 – 34,1 km
ul. Długa 34,1 – 37,5 km
Przewidywany całkowity czas przejazdu: 11.40 – 14.00 (3 rundy)
Przewidywany limit wjazdu na metę ostatniego zawodnika ok. godz. 14.30, zamknięcie trasy 14.35.
Zapraszamy do udziału w Paradzie Familijnej
Bardzo ważną kwestią jest również tzw. szyk peletonu na trasie. W jej skład wejdą bowiem nie tylko rowery szosowe i rowery MTB rywalizujące na powyższej trasie, ale również uczestnicy Parady Familijnej. Będzie to interesująca propozycja dla wszystkich miłośników dwóch kółek. W Paradzie pojadą amatorzy kolarstwa, dzieci i młodzież szkolna, rodziny, mieszkańcy Starachowic i naszego powiatu.
- Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników jazdy na rowerze do aktywnego udziału w Paradzie Familijnej. W zasadzie to nie będzie jednak wyścig i sportowa rywalizacja, ale doskonała zabawa i promocja aktywnego trybu życia. Uczestnicy parady przejadą bowiem 6-kilometrową trasę ulicami naszego miasta i będą pewnego rodzaju forpocztą dla pozostałych kolarzy. Uczestnicy Parady Familijnej będą pierwszoplanowymi postaciami podczas rundy honorowej – zapewniają organizatorzy.
Każdy kto chce spróbować swoich sił i przeżyć niewątpliwie wielką przygodę prowadząc kolorowy peleton kolarzy musi zgłosić swój udział w Biurze Zawodów. Będzie ono otwarte w piątek w godzinach od 15-ej do 18-ej oraz w sobotni poranek. Początek pracy Biura Zawodów w dniu wyścigu zaplanowany jest w godzinach od 8-ej do 10.30.
- Zapraszamy całe rodziny do udziału w Paradzie. Trzeba spełnić tylko kilka warunków. Podstawowy to ten dotyczący szczególnego upodobania do jazdy na rowerze, ale z tym zapewne problemów nie będzie. Dodatkowo trzeba przygotować odpowiednio swój rower. Sprawny rower i kask to najważniejsze elementy ubioru uczestnika Parady – dodają organizatorzy.
Dla uczestników Parady Familijnej organizatorzy przygotowali również niespodzianki. Dla pierwszych 100 osób, którzy zapiszą się w Biurze Zawodów i wezmą udział w paradzie czekają specjalne pamiątkowe koszulki.
Kolumna wyścigu
Po przejechaniu 6-kilometrowej rundy honorowej ulicami Starachowic zaczynają się wielkie emocje. Uczestnicy Parady Familijnej skręcają w ulicę Batalionów Chłopskich i kończą udział w sportowej rywalizacji, a uczestnicy Starachowickiej Strzały zaczynają wielkie ściganie. Na ulicy Radomskiej następuje tzw. lotny start ostry i zawodnicy ruszają na trasę zgodnie z zamieszczonym jej przebiegiem.
Podczas spotkania organizatorzy przedstawili również jak będzie wyglądać zabezpieczenie wyścigu i szyk kolumny.
-Kolumnę wyścigu rozpoczynać będzie policjant mobilny. Dopiero za nim znajdą się tzw. „marshalle” na motocyklach, a kolejnym w tym szyku będzie policjant bezpośrednio pilotujący kolarzy. Taki będzie przynajmniej szyk kolumny na starcie. W momencie gdy nastąpi rozrywanie peletonu na grupy, a do takiej sytuacji na pewno dojdzie to policjant będzie znajdował się z przodu, a każdy z motocykli będzie płynnie przechodził przez kolejne grupy i będzie każdą z nich prowadził – zapewnia Marek Gronowski.
Jak zwykle na trasie nie brakuje miejsc, na które szczególnie trzeba zwrócić uwagę. Organizatorzy zapewniają, iż są gotowi na tego typu wyzwania, a doświadczenie zdobyte w organizacji tego typu imprez będzie niezwykle przydatne.
- W punktach newralgicznych, a więc praktycznie w każdych drogach dojazdowych czy skrzyżowaniach będziemy mieli ustawionych 9 policjantów, ponad 20 strażaków oraz naszych ludzi ze służby technicznej i wolontariuszy - dodaje Gronowski.
Sporo utrudnień może przynieść organizacja ruchu na rundzie właściwej.
-Po przejechaniu dystansu 20 kilometrów, a więc rundy honorowej i łącznika zawodnicy wjeżdżają na tzw. rundę właściwą. Przy wjeździe na rundę stać będzie sędzia i policjanci. To właśnie sędzia stojący z chorągiewką wskaże każdemu z zawodników czy czeka go kolejna runda czy powrót w kierunku mety. Na pewno jako pierwszy rundę pokona zawodnik na rowerze szosowym, a więc będzie go czekać wjazd na kolejną rundę. Natomiast do mety pędzić będzie zawodnik na rowerze MTB i to właśnie na niego czekać będzie sędzia i wskaże mu odpowiedni kierunek - opowiadają organizatorzy.
Tempo ponad 25 km/h
Start wyścigu zaplanowany jest na godzinę 11.00, a jego zakończenie po kilku godzinach sportowej rywalizacji.
-Do godziny 14.30 spodziewamy się ostatniego zawodnika na mecie. Wszystko uzależnione jest od tempa jazdy kolarzy. Zakładamy, że minimalnym tempem z jakim zawodnicy będą pokonywać trasę będzie około 25 km/h. Jeśli tempo któregoś z zawodników spadnie poniżej tej granicy i zawodnik przesunie się w peletonie na koniec wyścigu poza samochody organizatorów, a także jadącą na końcu karetkę pogotowia lub służby medyczne to zmienia się status takiego kolarza. Automatycznie staje się on zwykłym uczestnikiem ruchu drogowego i do jego obowiązków należy jazda zgodnie z przepisami, gdyż nikt go już nie będzie pilotować - informuje Gronowski.
O tych zasadach bezpiecznego poruszania się zostaną poinformowani również sami uczestnicy wyścigu.
- Tuż po zakończeniu pracy Biura Zawodów w sobotę przewidziana jest odprawa z zawodnikami, którzy zgłosili swój udział do wyścigu. Podczas odprawy zawodnicy zostaną poinformowani, iż zgodnie z regulaminem poruszają się po trasie zgodnie z zasadami ruchu drogowego - zapewniają organizatorzy.
Zapraszamy do udziału w wyścigu
Specjalne oznaczenia zyska również trasa „Starachowickiej Strzały”. Nie zabraknie na niej oznaczeń wspomagających kolarzy w prawidłowym przejeździe i dotarciu do mety. Na drogach wymalowane zostaną strzałki i napisy, a na okolicznych słupach tuż przy trasie znajdzie się miejsce na żóło-czarne strzałki kierunkowe. Ostatnie prace przygotowawcze do wyścigu rozpoczną się już w sobotni poranek.
- Ruszamy od godziny 4-ej rano. Od tej godziny rozpoczynamy rozstawianie miasteczka, ostateczne oznaczanie trasy czy wreszcie tzw. „barierkowanie” ostatnich metrów wyścigu tuż przy mecie. Jesteśmy już na finiszu przygotowań. Wierzę w to, że sobotnia impreza będzie niezwykłym wydarzeniem w kalendarzu sportowych imprez w Starachowicach i inauguracja Starachowickiej Strzały będzie znakomitym rozpoczęciem naszej współpracy – przekonuje Grzegorz Wajs.
fot. własne, FB, Poland Bike