Wystawa historyczno-edukacyjna „Polska Walcząca” przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej odwiedziła starachowicką Szkołę Podstawową nr 10. Było to niezwykle ważne wydarzenie dla całej społeczności szkolnej.
- Ekspozycja przypominała o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie i opowiadała o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej, nie tylko w skali ogólnopolskiej, ale również na ziemi świętokrzyskiej. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazywała najważniejsze wydarzenia, w tym akcję „Burza" i Powstanie Warszawskie. Na wystawie prezentowane były sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze – informuje Renata Samela, dyrektor SP nr 10.
W tym doniosłym, dla całej społeczności szkolnej święcie, oprócz uczniów, nauczycieli i rodziców udział wzięli zaproszeni goście.
W tym gronie znaleźli się członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii w Starachowicach: Józef Maciąg, Leszek Nowak, Henryka Zielińska, Barbara Klusek, Maryla Ćwik, Anna Skibińska i Irena Tuchowska.
Podczas części oficjalnej wydarzenia goście szkoły Henryka Zielińska, Barbara Klusek i Józef Maciąg w towarzystwie pani dyrektor Renaty Sameli dokonali uroczystego otwarcia wystawy.
- Po zwiedzaniu wystawy w towarzystwie pana Krzysztofa Kasprzyka, goście udali się do dwóch sal w których miały miejsce „żywe lekcje historii”. Tam uczniowie naszej szkoły usłyszeli o przeżyciach z czasów wojny, okupacji, okresu powojennego, o akcjach bojowych, o sytuacjach kiedy życie ocierało się o śmierć, o codziennych troskach w oddziałach Jana Piwnika Ponurego. Z ogromnym zaciekawieniem każdy chłonął wiedzę, a pytaniom nie było końca – dodaje dyrektor Samela.
Na zakończenie uroczystości dyrektor Renata Samela podziękowała uczestnikom szkolnego święta.
- Wszyscy jesteśmy winni pamięć i wdzięczność tym, którzy zdobyli się na odwagę walcząc o wolną i suwerenną Polskę – podsumowała dyrektor placówki.
W przygotowania związane z organizacją wystawy włączyli się nauczyciele szkoły: Krzysztof Kasprzyk, Renata Krawiec, Mariusz Śledziowski, Anna Wojciechowska, Wojciech Gąsowski, Marcin Słowik Wilczyński, Małgorzata Nowak.