Rozpoczęliśmy realizację naszego kolejnego projektu międzynarodowego - "Future of Europe" finansowanego z Programu Europa dla Obywateli. Pierwsze spotkanie odbyło się w dniach 12-15 października 2021 r. w Pradze.
Liderem projektu jest Unione Rubicone e Mare z Włoch, a partnerami są Gmina Starachowice, Socialas Inovacijas Centrs (Łotwa), Miasto Joanina (Grecja), Miasto Tetovo (Macedonia Północna), Miasto Praga 9 (Czechy), Stowarzyszenie REDEFINE (Portugalia).
W Czechach Gminę Starachowice i starachowicką młodzież reprezentowali Hanna Zapała oraz Igor Moskal z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach. Wizyta odbywała się pod hasłem "Mniej czy więcej Europy: 5 scenariuszów opisanych w Białej Księdze na temat przyszłości Europy i ich implikacje dla Europejczyków".
Dzień pierwszy to uroczyste powitanie uczestników przez miejskiego radnego Pana Zdenka Davidka, prezentacje dotyczące poszczególnych partnerów oraz seminarium o Europie. Po obiedzie odbył się spacer po Pradze 9, gdzie można było zobaczyć nowe inwestycje i plany na przyszłość tego obszaru a następnie sieciowanie i wymiana doświadczeń.
W drugi dzień odbyły się warsztaty z uczestnictwem uczniów z pobliskich szkół średnich, w trakcie którego omawiana była tematyka dotycząca 5 scenariuszy dla EU; Igor Moskal jako reprezentant Ambasadorów młodzieżowych zaprezentował młodzieżową politykę naszego miasta. Uczestniczyliśmy także w dyskusji w gronie władz lokalnych, organizacji, młodych ludzi i innych istotnych podmiotów (w tym głos dzieci) na temat przyszłości Europy: co powinno być zachowane? Co należy zmienić?
Dzień trzeci to dyskusja na podstawie lekcji z historii, które mogą być skutkami renacjonalizacji różnych kompetencji i polityk UE - Rozpad lub silniejsze wznowienie unii politycznej. Na koniec uczestnicy podsumowali całe wydarzenie i zaplanowali kolejne działania w ramach projektu. Bardzo ważnym elementem jest Program Młodzieżowych Ambasadorów, którzy w swoich krajach mają za zadanie przeprowadzić 20 warsztatów wśród swoich rówieśników na temat przyszłości Europy. W Starachowicach do tej pory odbyły się 3 takie warsztaty prowadzone przez Przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta.
Rezultaty pierwszej wizyty studyjnej i konfrencji:
- Zwiększona znajomość programu Europa dla Obywateli i jego następcy „Prawa i wartości” na lata 2021-2027;
- Zapoznanie i wymiana pomysłów wśród uczestników;
- Zwiększona wiedza na temat założeń projektu;
- Zwiększona znajomość celów, działań i agendy projektu;
- Zwiększona wiedza i dzielenie się europejską historią poprzez lokalne historyczne i
miejsca pamięci;
- Wymiana doświadczeń i informacji z lokalną historią i pamięcią;
- Uzyskanie większej wiedzy na temat aktualnej debaty między europejskimi przywódcami na temat
przyszłość UE;
- Zwiększona świadomość konsekwencji renacjonalizacji i utraty zaufania oraz
solidarności między państwami i narodami Europy;
- Zwiększenie wiedzy o historycznych fundamentach obecnej Unii Europejskiej;
- Większa świadomość obywateli, że ich opinia/głos może się liczyć w Europie;
- Zwiększone nastawienie do omawiania kwestii europejskich w kontekście lokalnym/ponadnarodowym;