Jeszcze tylko przez najbliższy miesiąc, czyli do 30 listopada br. można składać wnioski o świadczenie "Dobry Start", wynoszące jednorazowo 300 zł.
Dział Świadczeń Rodzinnych i Alimentacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, który bezpośrednio zajmuje się realizacją niniejszego programu, przyjmuje wnioski zarówno przesyłane drogą elektroniczną za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl oraz bankowości elektronicznej., jak i te składane drogą tradycyjną, czyli osobiście w siedzibie Ośrodka (pok. nr 1 na parterze budynku, w godz. 8.00 – 15.00), wniosek można również przesłać za pośrednictwem poczty.
Przypomnijmy, iż rządowy program pod nazwą "Dobry Start" jest realizowany począwszy od roku szkolnego 2018/2019, ma powszechny charakter, co oznacza, że nie ma w nim kryterium dochodowego, a jego celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży niezależnie od statusu materialnego, społecznego, czy kulturowego rodzin.
O niniejsze świadczenie mogą się ubiegać rodzice bądź opiekunowie prawni, program jest adresowany również do rodzin zastępczych, osób prowadzacych rodzinne domy dziecka, czy regionalne placówki opiekuńczo-terapeutyczne.
Świadczenie "Dobry Start" jest świadczeniem jednorazowym i przysługuje na dziecko uczące się w szkole do ukończenia 20 roku życia, ale także w przypadku ukończenia 20 lat w bieżącym roku, ale przed rozpoczęciem roku szkolnego. Wyjątek dotyczy dzieci niepełnosprawnych, które uczą się w szkole, w ich przypadku świadczenie przysługuje dłużej, ponieważ do ukończenia przez nie 24 roku życia, jak również
w przypadku ukończenia 24 lat w bieżącym roku a przed rozpoczęciem roku szkolnego. Natomiast świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole, jak również studentom szkół wyższych, uczniom szkół policealnych i uczniom szkół dla dorosłych .
Dla usprawnienia i przyspieszenia procesu przyznawania świadczenia „Dobry Start” zrezygnowano z konieczności wydania i doręczenia decyzji administracyjnej. Osoby ubiegające się o świadczenie otrzymają informację o jego przyznaniu na podany we wniosku adres e-mail. Jeżeli adres nie zostanie podany we wniosku informację
o przyznaniu świadczenia można odebrać osobiście. Decyzje administracyjne są wydawane tylko w przypadku odmowy prawa do świadczenia lub w przypadku świadczeń nienależnie pobranych.
Świadczenie z programu „Dobry Start” jest świadczeniem, które jest zwolnione
od podatku, nie podlega ono egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia.