Trwają intensywne prace przy przebudowie otoczenia Dworca Zachodniego w Starachowicach. Zrewitalizowana przestrzeń stanie się miejscem przyjaznym dla mieszkańców i podróżujących.
W środę, 1 czerwca br. na terenie budowy nowego dworca w Starachowicach Dolnych odbyła się konferencja prasowa poświęcona pozytywnym zmianom, jakie zachodzą w tej części miasta Starachowice. W wydarzeniu wziął udział Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek, radni Rady Miejskiej: Lidia Niewczas i Włodzimierz Orkisz oraz przedstawiciel wykonawcy inwestycji firmy „KARTEL”, kierownik robót Stanisław Tyma.
Starachowice Dolne, a przede wszystkim Dworzec Zachodni, od lat nie cieszyły się popularnością wśród mieszkańców i gości odwiedzających nasze miasto. Krajobraz widoczny z okien autobusów wjeżdżających na teren dworca nie wyglądał zbyt zachęcająco. Dziś obiekt przechodzi gruntowną metamorfozę.
- Jak Państwo wiecie, teren ten od lat wymagał remontu, mieszkańcy Starachowic oraz wszyscy ci, którzy do nas przyjeżdżali, mieli złe pierwsze wrażenia z wizyty w naszym mieście. To nie był teren, którym mogliśmy się chwalić. W tej chwili to się zmienia, cała przestrzeń dworca zostanie zagospodarowana na nowo. Za naszymi plecami powstaje parking dwupoziomowy na 91 samochodów, aby wszyscy, którzy będą chcieli podróżować koleją, autobusem czy innym środkiem transportu z terenu dworca, mogli tutaj bezpłatnie zostawić swój samochód. Parking jest również odpowiedzią na zapotrzebowanie wszystkich instytucji, które znajdują się w pobliżu rewitalizowanej przestrzeni. Mam nadzieję, że ta inwestycja oraz pozytywne zmiany, których jesteśmy świadkami, będą prawdziwą wizytówką Starachowic, ale przede wszystkim ułatwią codzienne funkcjonowanie mieszkańcom naszego miasta – informował Prezydent Miasta Marek Materek.
Podczas projektowania parkingu położono duży nacisk na kwestie związane z osobami niepełnosprawnymi.
- Zależy mi, aby ta przestrzeń była dostępna dla wszystkich, dlatego już na etapie projektowania podjęto szereg decyzji ułatwiających dostęp dla osób niepełnosprawnych. W budynku parkingu, na poziomie przyziemia, w pobliżu wjazdu/wyjazdu z parkingu, zaprojektowano cztery miejsca przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Na parkingu zewnętrznym przy budynku dworca zaprojektowano kolejne dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych. Zastosowano obniżony krawężnik oraz płytki wskaźnikowe dla niewidomych w rejonie przejść dla pieszych – dodawał prezydent.
Inwestycja obejmuje również przebudowę odcinka ulicy Nadrzecznej, natomiast plan modernizacji placu dworca zakłada m.in.: przebudowę placu manewrowego dla autobusów, stanowiska autobusowe, kładkę nad torami, nawierzchnię wzdłuż linii kolejowej oraz przed dworcem, ścieżkę rowerową, trawniki oraz nasadzenia drzew w gazonach, ławki, kosze, latarnie i ogrodzenie. Inwestycja warta jest prawie 13,5 mln złotych. 95% środków kwalifikowalnych pochodzi z dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020 oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.