Julia, Natalia i Karol to trójka młodych ludzi, którzy od dziś oficjalnie zamieszkali w swoim nowym domu. Dla pełnoletnich Starachowiczan przekazane mieszkanie to nie tylko tzw. mieszkanie chronione dla usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej. To przede wszystkim szansa na lepszą przyszłość i możliwość realizacji swoich wielkich planów.
- Jestem przekonany, że właśnie z tej trójki naszych bohaterów będziemy mieli dobrych obywateli nie tylko Starachowic, ale również Polski. Mają ambitne plany dotyczące swojego wykształcenia i pracy zawodowej. Za ich plany i marzenia już dziś trzymam mocno kciuki. Od dziś mogą realizować swoje cele w nowym mieszkaniu. To mieszkanie właśnie zostało przygotowane dla młodych ludzi po to, aby było im łatwiej wejść w dorosłe życie. Ten start zaczyna się właśnie dziś – powiedział prezydent Starachowic Marek Materek podczas oficjalnego przekazania mieszkania trójce młodych ludzi.
Dla nich to jest teraz nowy dom, nowe miejsce do życia. Nowy dom to trzypokojowe mieszkanie w bloku na jednym ze starachowickich osiedli. Każde z nich będzie miało tutaj swój własny kąt. Do tego dochodzi jeszcze wyposażona kuchnia i łazienka.
Własne kąty, własne marzenia
Nowe mieszkanie pozwoli im udanie rozpocząć kolejny etap ich życia. To będzie takie wejście w dorosłość. Własne kąty pozwolą na znalezienia spokojnego miejsca do nauki, do realizacji marzeń, a później przyjdzie czas na kolejny krok i drogę do ich pierwszej pracy. Tak właśnie dziś rozpoczęła się nowa przygoda w życiu Julii, Natalii i Karola.
- To jest już kolejne mieszkanie, które Gmina Starachowice przygotowała we współpracy z władzami powiatu starachowickiego. My jesteśmy odpowiedzialni za przygotowywanie takich mieszkań, a powiat kieruje do nich osoby, które mogą takie mieszkanie zająć. Nasi podopieczni będą pod opieką pracowników Centrum Usług Społecznych, którzy będą wspierać ich indywidualne kariery naukowe i zawodowe. Będą podpowiadali i prowadzili, aby udało się zrealizować założone cele – dodał prezydent.
W nowym mieszkaniu młodzież ma zapewnione odpowiednie warunki bytowe umożliwiające prowadzenie samodzielnego gospodarstwa domowego. Będzie uczyć się integracji ze środowiskiem, umiejętności prawidłowego wchodzenia w relacje i role społeczne, samodzielnego rozwiązywania trudności życiowych, emocjonalnych, rodzinnych, odpowiedzialności za własne życie.
Z osobami opuszczającymi pieczę zastępczą zostały podpisane regulaminy funkcjonowania mieszkania chronionego oraz uzgodnienia dotyczące wsparcia w mieszkaniu chronionym zawierające: cel pobytu, okres pobytu, rodzaj i zakres świadczonego wsparcia, odpłatność za pobyt, sposób zgłaszania planowanej nieobecności w mieszkaniu, zasady i sposób realizacji planu usamodzielnienia mieszkańca.
Współpraca miasta i powiatu
Środowe przekazanie mieszkania to efekt realizacji zapisów uchwały Rady Powiatu i Rady Miasta w sprawie podjęcia wzajemnej współpracy w zakresie uruchomienia i prowadzenia mieszkania chronionego dla usamodzielniających się wychowanków pieczy zastępczej.
Takie porozumienie pomiędzy Gminą a Powiatem zostało zawarte w dniu 29 grudnia 2021 roku Realizatorem porozumienia ze strony powiatu jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Starachowicach, które kieruje wychowanków pieczy zastępczej do mieszkania chronionego.
Ze strony gminy porozumienie realizuje Centrum Usług Społecznych w Starachowicach poprzez zarządzanie lokalem, zatrudnianie specjalistów, takich jak opiekun mieszkania, pracownik socjalny, psycholog, doradca zawodowy lub inny specjalista wskazany przez mieszkańców.
- Bardzo się cieszę z faktu, że dziś nastąpiła ta radosna chwila. Natalia, Julia i Karol uzyskali dziś swoje lokum. Mam podwójną satysfakcję z tego powodu. Jeszcze jako dyrektor Centrum Usług Społecznych na polecenie prezydenta przygotowywałem to działanie wspólnie z Panią Anetą Gołębską oraz Panią Wiolettą Grosicką. Teraz natomiast już jako starosta występuje w roli powiatu, który partycypuje w kosztach mieszkania – przyznał obecny na spotkaniu Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Ambroszczyk.
Podział obowiązków pomiędzy gminę, a powiat jest jasny i klarowny. Gmina zapewnia mieszkanie, które zostało wyremontowane. Dodatkowo zapewnia jeszcze specjalistów do wsparcia dla młodych dzielnych ludzi. Powiat pokrywa zaś koszty związane z użytkowaniem tego mieszkania.
Razem będzie łatwiej
- Bardzo nam się podoba to mieszkanie. Jest przytulne. Każdy ma swój kat dla siebie. Mamy już za sobą pierwszą noc w tym miejscu. Spaliśmy tutaj już dziś w nocy i muszę przyznać, że każde z nas wyspało się znakomicie na tych bardzo wygodnych łóżkach. Jesteśmy przekonani, że będzie nam się tu mieszkać wybornie – przyznała Natalia.
Młodzież ma już zaplanowany podział obowiązków domowych. Gotowaniem i sprzątaniem mają dzielić się wszyscy po równo, choć na autorytet w kuchni wyrasta Karol, który swoją przyszłość chce związać z gastronomią.
- Razem będzie nam na pewno łatwiej – dodaje Natalia.
Mieszkanie trójki bohaterów należało do zasobów gminy, a całkowity koszt jego remontu wyniósł ponad 30 tysięcy złotych. Prezydent miasta liczy jednak na to, że wkrótce powstaną kolejne tego typu miejsca.
- Mamy nadzieje ze w przyszłości przygotujemy kolejne tego typu mieszkania. Takie są potrzeby. Osób, które wymagają wsparcia i pomocy, aby się usamodzielnić i wejść na rynek pracy jest w naszym mieście więcej. Chciałbym, aby takie właśnie warunki do startu w przyszłość miała każda osoba z pieczy zastępczej – przyznał prezydent.
- Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w ten projekt i przyczynili się do radości tych młodych ludzi – dodał Materek.