Olga Cukierska, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta, 28 stycznia 2021 roku na sesji Rady Miejskiej przedstawiła informację z działalności Młodzieżowej Rady. Młodzieżowi Radni w roku ubiegłym zrealizowali wiele inicjatyw, spotkań, warsztatów, konferencji i międzynarodowych wymian. Działania, które podejmuje młodzież w naszym mieście polegają głównie na szerzeniu aktywności społecznej wśród młodych ludzi oraz wspieraniu ich kompetencji językowych.
Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta, na początku wystąpienia podziękowała Panu Prezydentowi Miasta Markowi Materkowi za owocną współpracę, otwartość i chęć do działania – to dzięki Panu Prezydentowi możemy korzystać ze wsparcia zarówno Urzędu, innych instytucji i programów w tym Erasmus+ – dodała. Następnie przedstawiła działania podejmowane przez młodzieżowych radnych w ciągu roku.
W kwietniu Młodzieżowi Radni zorganizowali spotkanie promujące rekrutację do klasy dwujęzycznej powstałej w Szkole Podstawowej nr 11 w Starachowicach. W czerwcu spotkali się dyrektorami szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedstawicielami organizacji pozarządowych, dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Starachowicach, przedstawicielami Rady Miejskiej, przedstawicielstwem Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz przedstawicielami Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Młodzież przedstawiła swoje pomysły na miasto, poprosiła dorosłych o uwagi, rady i pomoc przy tworzeniu miejsc, wydarzeń dla młodych w naszym mieście.
Następnie młodzież zorganizowała konsultacje młodzieżowe w Parku Miejskim dla przedstawicieli samorządów uczniowskich oraz przedstawicieli opiekunów samorządów szkolnych. Konsultacjom poddano pięć tematów, młodzież zebrała liczne wnioski, uwagi oraz rekomendacje dotyczące ich pomysłów. 16 czerwca na Sali Olimpia odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Starachowicka Mapa Aktywności Młodzieżowej” realizowanego z programu Erasmus+, na której młodzi przedstawili swoje pomysły na miasto. Głównym punktem spotkania była debata pn. „Jak wspierać młodzież w realizacji ich pomysłów” w której uczestniczyli: Przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Zastępca Prezydenta Miasta Starachowice, Przewodniczący Rady Miejskiej w Starachowicach, Dyrektor Kancelarii Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Z projektu powstała publikacja zawierająca opis projektu i młodzieżowych pomysłów, wnioski i rekomendacje ekspertów oraz dokument strategiczny – Mapa Aktywności Młodzieżowej.
W lipcu młodzieżowi radni odwiedzili „Niebieski Kredens” prowadzony przez fundację „Nasze Zdrowie”. Młodzi dyskutowali o kwestiach istotnych dla osób z niepełnosprawnościami oraz co Młodzieżowa Rada Miasta powinna mieć na uwadze w kwestii dostępności. Był to początek współpracy młodych radnych z fundacją.
W dniach 26-28 lipca w Starachowicach odbyło się pierwsze Międzynarodowe Spotkanie Projektowe dotyczące polityk młodzieżowych w Europie. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Cities for YOUth” realizowanego z Programu Erasmus+. W Starachowicach gościliśmy 16 przedstawicieli samorządów z Kłajpedy (Litwa) i Santarem (Portugalia) oraz organizacji pozarządowych: ACD LaHoya (Hiszpania) i Institute of Research & Training on European (Grecja).
W sierpniu w Amfiteatrze w Parku Miejskim w Starachowicach z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży, Młodzieżowa Rada Miasta wraz z Parkiem Kultury zorganizowali młodzieżowy festiwal „Youth Festival” skierowany do młodych ludzi z całego miasta i powiatu.
We wrześniu przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta uczestniczyli w drugim Międzynarodowym Spotkaniu Projektowym w ramach projektu "Cities for YOUth" w Grecji, była to kontynuacja rozmów o politykach młodzieżowych w międzynarodowym gronie. Wspólnie z partnerami młodzież spotkała się z osobami, które odpowiedzialne są za wdrażanie działań młodzieżowych na poziomie lokalnym i europejskim w Atenach. Grupa projektowa odwiedziła Urząd Miasta w Atenach i uczestniczyła w spotkaniu nt. partycypacji młodzieży w życiu społecznym oraz problemach z jakimi zmagają się Ateny. Podczas wizyty młodzież spotkała się z Zastępcą Prezydenta Miasta Ateny, Prezydentem Miasta Salamina oraz przedstawicielami lokalnej Młodzieżowej Rady Miasta, którzy opowiedzieli o swoich działaniach. Następnie młodzież uczestniczyła w dwóch wizytach studyjnych w Brukseli i Strasburgu w ramach projektu „Unia Europejska od A do Z”, którego realizatorem było przez Stowarzyszenie „Rozprawy o Europie”. Młodzież odwiedziła instytucje takie jak: Parlament Europejski, Radę Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka oraz Europejskie Centrum Młodzieżowe.
W październiku rozpoczęła się realizacja kolejnego projektu międzynarodowego - "Future of Europe" finansowanego z Programu Europa dla Obywateli. Pierwsze spotkanie odbyło się w Pradze, starachowicką młodzież reprezentowali przedstawiciele Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach. Następnie młodzież wzięła udział w wymianie młodzieżowej „Soft Skills Laboratory” w Hiszpanii w okolicach Elche w ramach projektu "Cities for YOUth".
W listopadzie młodzież rozpoczęła serię spotkań z członkami domu seniora „Manhattan”, podczas których przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miasta przedstawili seniorom swoje działania była to okazja do wymiany doświadczeń i zaprezentowania planów na najbliższe miesiące. W połowie listopada młodzież ze Starachowic uczestniczyła w Międzynarodowej Inicjatywie Młodzieżowej na Litwie w mieście Kłajpeda w ramach projektu „Cities for YOUth”. Spotkanie było częścią obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży w Kłajpedzie. Młodzież ze Starachowic zorganizowała międzynarodowe warsztaty na temat stereotypów. Młodzi brali także udziałw międzynarodowych warsztatach na temat polityki młodzieżowej, rozwoju umiejętności miękkich, ekonomii, biznesu i samorozwoju. W trakcie wyjazdu odbył się również Hackaton, czyli wydarzenie, w którym ochotnicy mieli okazję posłuchać ciekawych wypowiedzi ekspertów. Listopad dla młodziezy zakończył się w Portugalii w mieście Santarem. Był to ostatni wyjazd organizowany w ramach projektu “Cities for YOUth”. Na miejscu aktywiści ze wszystkich państw podsumowali cały projekt i wymienili się doświadczeniami.
W grudniu młodzież uczestniczyła w szkoleniu organizowanym przez Stowarzyszenie “Impakt”. Warsztaty miały na celu zintegrowanie lokalnych Młodzieżowych Rad oraz Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego. Radni mieli okazję wymienić się doświadczeniami i wspólnie wypracować Strategię dla Młodzieży 2030.
Podczas sesji wywiązała się dyskusja, Radni Rady Miejskiej, mieli kilka pytań, na które odpowiadała przewodnicząca MRM. Pan Dariusz Grunt zasugerował, aby młodzież zaangażowała się w budżet obywatelski – wy jako młodzieżowi radni wiecie najlepiej co Wam potrzeba w mieście. Macie siłę internetową możecie swoje projekty z powodzeniem głosować. To jest budżet dla Was. Macie niesamowite pole do popisu, jeżeli chodzi o inwestycje dla młodzieży – powiedział Pan Dariusz Grunt. Pan Bronisław Paluch pochwalił młodzież za nawiązywania współpracy z państwami europejskimi, głównie z miastem Kłajpeda na Litwie. Pan Dariusz Lipiec, podziękował młodzieżowym radnym za obecność i życzył wytrwałości. Pan Przewodniczący Rady Miejskiej Michał Walendzik, podkreślił cenność wyjazdów zagranicznych podejmowanych przez młodzież, zaproponował, aby intensyfikować współpracę z europejskimi krajami i rozszerzać zakresy wymian w szczególności uwzględniając młodzież z uboższych rodzin, które nie są sobie w stanie zapewnić takich atrakcji w postaci zagranicznych wyjazdów.
Wiecej informacji o działaniach Młodzieżowej Rady Miasta na stronie: https://mrm.starachowice.eu/