- Mamy dobrą informację i mikołajkowy prezent dla mieszkańców Starachowic, od dziś można korzystać z nowo wybudowanego odcinka ul. Moniuszki, a od stycznia kursować tędy będą autobusy komunikacji miejskiej – mówi Prezydent Miasta Marek Materek. Inwestycja kosztowała 8 800 000 zł. Gmina otrzymała dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości ponad 4 100 000 zł.
- Ponad 700 metrowy odcinek ul. Moniuszki, łączący ul. Kielecką z ul. Nowowiejską to niewątpliwie długo wyczekiwana inwestycja, która usprawni połączenie południowej części Starachowic z resztą miasta – informuje Prezydent Miasta Marek Materek - W ramach zadania oprócz nowej drogi i chodników wykonano także ścieżkę rowerową, oświetlenie, sieć kanalizacji deszczowej, przebudowę sieci kolidujących z nowo budowana drogą. W przypadku starego odcinka ul. Moniuszki, co roku w sezonie jesienno – zimowym ze względów bezpieczeństwa, ruch był jednokierunkowy. Na nowej trasie ruch będzie dwukierunkowy przez cały rok, a dodatkowo puszczony zostanie także ruch komunikacji publicznej.
W styczniu 2021 roku, jak zapowiada prezydent, nowym odcinkiem ul. Moniuszki, kursować będą dwie nowe linie autobusowe nr 22 i nr 23.
- Pierwotnie zakładano, iż nową ulicą pojadą linie nr 3 i nr 8, jednak by nie pozbawiać komunikacji miejskiej mieszkańców osiedla Wierzbowa i ul. 6 Września, zdecydowano o uruchomieniu nowych linii nr 22 i 23, które przejmą część kursów wykonywanych dotychczas przez linie nr 3 i nr 8 – informuje prezydent.
Trasa linii nr 22: Bugaj -Szpital – Radomska – Konstytucji 3 – go Maja – Armii Krajowej – Kardynała Stefana Wyszyńskiego /Wiadukt/ - Miodowa – Świętego Jana Pawła II – Nowa Moniuszki – Pasternik – Starachowice Zach - Radomska – Szpital – Bugaj.
Trasa linii nr 23: Bugaj -Szpital – Radomska – Starachowice Zach – Pasternik – Nowa Moniuszki – Świętego Jana Pawła II – Miodowa – Kardynała Stefana Wyszyńskiego /Wiadukt/ - Armii Krajowej – Konstytucji 3 Maja – Radomska – Szpital – Bugaj.
Podczas spotkania prezydent podkreślił, że choć wiele inwestycji w minionych latach zostało zrealizowanych to nadal potrzeby w tym zakresie są duże. Kolejne przedsięwzięcia drogowe, jakie zaplanowało miasto to m.in. budowa dwóch rond.
- W kolejnych latach zamierzamy wykonać dwa ronda. Z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad planujemy wybudować rondo u zbiegu ulic: Moniuszki, Radomskiej, Kieleckiej, kolejne rondo miałoby powstać u zbiegu ulic: Nowowiejskiej, 6 – go Września i Moniuszki – mówi Prezydent Miasta M arek Materek - W przypadku ronda mającego powstać w górnej części nowego odcinka ul. Moniuszki jesteśmy na etapie wykonania dokumentacji technicznej, niedługo uzyskamy zgodę na realizację inwestycji drogowej i będziemy aplikowali o fundusze zewnętrzne na ten cel. W przypadku ronda u zbiegu ulic Moniuszki i Kieleckiej, gdzie rondo miałoby zastąpić światła – zabezpieczyłem środki w Wieloletniej Prognozie Finansowej na wykonanie dokumentacji dla tego przedsięwzięcia. Bardzo dziękuję pracownikom firmy Budromost Starachowice, firm podwykonawczych, pracownikom urzędu oraz firm i instytucji, którzy byli zaangażowani w realizację. Państwu Parlamentarzystom dziękuję za Fundusz Dróg Samorządowych, dzięki któremu mogliśmy pozyskać środki na budowę nowego odcinka ul. Moniuszki oraz niedawno zakończone remonty ulic: Krańcowej i Fryderyka Lempe.
Przekazanie do użytkowania mieszkańców nowo wybudowanego odcinka ul. Moniuszki, od ul. Kieleckiej do ul. Nowowiejskiej i 6 Września, odbyło się z udziałem świętokrzyskich parlamentarzystów: Poseł na Sejm RP Agaty Wojtyszek oraz Posła na Sejm RP Krzysztofa Lipca. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele wykonawcy prac, firmy: Budromost Starachowice dyrektor Dominik Podsiadło i kierownik budowy Szymon Antoniewski.
- Bardzo się cieszę, że mogłam mieć swój udział w wykonaniu tej drogi, kiedy jako wojewoda świętokrzyski realizowałam w roku 2018 Fundusz Dróg Samorządowych. Nabór odbywał się w 2019 roku, po raz pierwszy w historii, stało się, że wszystkie wnioski złożone przez samorządowców, a było ich 306, dostały dofinansowanie – informuje Poseł na Sejm RP Agata Wojtyszek. - Cieszę się, że z tych środków w dużej mierze skorzystało także miasto Starachowice jak i Powiat Starachowicki. Dziś otwieramy, tak bardzo oczekiwaną drogę, szczególnie przez mieszkańców osiedla, na którym osobiście mieszkam. Bardzo trudno było się tam, dostać, szczególnie w okresie jesienno – zimowym, kiedy ruch był zmieniany na jednokierunkowy. Mieszkańcy wielokrotnie prosili o to, aby powstała kolejna droga, która połączy północną część miasta z południową. Dziś możemy powiedzieć, że zadanie zostało wykonane, że Fundusz Dróg Samorządowych wspomógł również Gminę Starachowice.
- Zmiany, jakie zachodzą w naszym mieście, widoczne są gołym okiem. Poprawiła się infrastruktura komunikacyjna to ważne, bo to służy rozwojowi przedsiębiorczości w naszym mieście i powiecie – mówił Poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec – Fundusz Dróg Samorządowych funkcjonuje już trzeci rok i bardzo dobrze się sprawdza. Zmienia się oblicze mojego miasta, z czego jestem bardzo dumny. Dzięki dobrej inicjatywie Pana Prezydenta Marka Materka, wspieranego przez samorząd miasta, niebawem będziemy świadkami kolejnych ważnych wydarzeń, kiedy miasto otrzyma wsparcie z różnych rządowych środków finansowych. Mam przekonanie, że już niebawem Pan Prezydent ogłosi informacje o stadionie starachowickim, gdzie zostaną przeznaczone pieniądze na budowę zaplecza sportowego. Również ważnym instrumentem wsparcia, szczególnie w pandemii jest Fundusz Inicjatyw Lokalnych i staranie miasta, czynione w ramach tych środków norweskich, aby można było wspomóc rozwój i przebudowę Starachowic.
Pierwotnie planowany termin oddania nowego odcinka ulicy Moniuszki do użytku przedłużył się. Powodów tej sytuacji było wiele. Wykonawca, o czym informował dyrektor Dominik Podsiało z firmy Budromost Starachowice, podczas prowadzonych prac natrafił na wiele niespodziewanych problemów, w tym także związanych z ulewnymi opadami oraz pandemią coronawirusa.
- W obrębie tego skrzyżowania napotkaliśmy na problemy, występuje tu bowiem skała, która nie pozwoliła na wykonanie muru oporowego z grodzic stalowych, wykonany został indywidualny projekt zamienny. Powstał mur żelbetowy, który w tych warunkach był możliwy do wykonania. Także na tym terenie podczas prac natrafiliśmy na wody gruntowe, które spowodowały potrzebę wzmocnienia tego terenu specjalnym materacem, który doprowadził do odwodnienia tego skrzyżowania. I to były główne przyczyny wydłużenia procesu budowlanego – informuje dyrektor Dominik Podsiadło. - Chciałem podziękować Pani Poseł, Panu Posłowi i Panu Prezydentowi za to, że rodzinne tereny dla naszej firmy tak pięknie się rozwijają, a my mamy w tym swój drobny udział.