Informujemy, że od dnia 18 maja br. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) będzie czynny codziennie, od poniedziałku do soboty, po pięć godzin.
Przypominamy, że Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) funkcjonuje na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Starachowice" przy ul. E. Kwiatkowskiego 36. Prowadzony jest przez Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych „FART BIS” Sp. z o.o. z Kielc, telefon 728-442-730, e-mail: starachowice@fart-kielce.pl.
PSZOK czynny jest (oprócz dni świątecznych) w:
- poniedziałek, wtorek - 8.00 - 13.00,
- środa - 12.00 -17.00,
- czwartek, piątek, sobota - 8.00 - 13.00.
W punkcie przyjmowane są odpady posegregowane, powstające wyłącznie w gospodarstwach domowych na terenie Starachowic, takie jak:
- papier (odpady z papieru, w tym tektury, odpady opakowaniowe z papieru i opakowaniowe z tektury),
- szkło (odpady ze szkła, w tym odpady opakowaniowe ze szkła),
- metale i tworzywa sztuczne (odpady z metali, w tym odpady opakowaniowe z metali, odpady z tworzyw sztucznych, w tym odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych oraz odpady opakowaniowe wielomateriałowe),
- bioodpady (odpady pozbawione resztek pochodzenia zwierzęcego, ulegające biodegradacji: odpady kuchenne i spożywcze, opakowania ulegające biodegradacji oraz odpady zielone),
- odpady niebezpieczne (przeterminowane leki, chemikalia i opakowania po nich, zużyte baterie i akumulatory, zużyte żarówki i świetlówki)
- odpady wielkogabarytowe (odpady, które ze względu na swoje rozmiary i masę, nie mogą być umieszczone w typowych pojemnikach przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych tj. meble, opony itp.),
- odpady elektryczne i elektroniczne (wszelkiego rodzaju zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, bez śladów demontażu),
- odpady remontowo-budowlane (odpady pochodzące z remontów i rozbiórek, na które nie trzeba uzyskać pozwoleń na budowę lub których nie trzeba zgłaszać do administracji budowlano-architektonicznej),
- popioły,
- odpady niekwalifikujące się do odpadów medycznych, powstałe w gospodarstwach domowych w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki,
- odpady z tekstyliów i odzieży.
Odpady te przyjmowane są w Punkcie nieodpłatnie, w ramach systemu gospodarki odpadami komunalnymi dla naszych mieszkańców.
Dostarczający odpady zobowiązany jest do zgłoszenia się do obsługi PSZOK. Pracownicy Punktu mogą zażądać dokumentu potwierdzającego zameldowanie/zamieszkanie (tj. dowód osobisty, umowa najmu, potwierdzenie dokonywania opłat za odbiór odpadów komunalnych) mieszkańca na terenie naszej gminy.
Do PSZOK nie są przyjmowane odpady, m.in.: zawierające azbest, pochodzące z działalności gospodarczej i w ilościach wskazujących na to, iż pochodzą z działalności gospodarczej lub wskazujące na źródło pochodzenia inne niż z gospodarstwa domowego (np. chemikalia nietypowe dla prac domowych).
Tak więc, np. jeśli wytwarzasz w swoim gospodarstwie domowym znaczne ilości odpadów, a nie masz miejsca na ich gromadzenie, posegreguj je i oddaj do PSZOK.
Przeprowadzasz remont mieszkania, odpady powstałe w jego wyniku posegreguj i oddaj do PSZOK. Przeprowadzasz gruntowne porządki, nie masz miejsca na gromadzenie powstałych odpadów, w tym wielkogabarytowych, posegreguj je i oddaj do PSZOK. Nie chcesz czekać na wywóz odpadów selektywnie zebranych ze swojej nieruchomości, oddaj je do PSZOK. Nie kompostujesz odpadów zielonych i bio powstałych w twoim ogrodzie lub gospodarstwie domowym, oddaj je do PSZOK.
Referat Gospodarki Komunalnej, Dróg i Ochrony Środowiska