Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS mają w naszym mieście kilkuletnią tradycję, również w tym roku Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Starachowicach oraz Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża zorganizowali konferencję dla uczniów szkół średnich pod hasłem „Porozmawiajmy o AIDS”. Wśród zaproszonych gości obecna była Pani Wiceprezydent Ewa Skiba, która zawsze popiera działania związane z szeroko pojętą profilaktyką, przedstawicielka Starosty Starachowickiego oraz lokalne media.
Na wstępie przypomniano ideę obchodów oraz fakt, iż nieodłącznym motywem obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS jest czerwona kokardka, która symbolizuje solidarność z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS, jak również z ich bliskimi. To odwrócona litera V ma przypominać, że nie odniesiono jeszcze zwycięstwa w walce z tą współczesną epidemią.
Wykład do młodzieży skierował Roman Latoszyński certyfikowany edukator, konsultant ds. HIV i AIDS z Krajowego Centrum ds. AIDS w Warszawie, który od lat walczy w chorobą. W swoim wystąpieniu poruszył sprawy ważne dla młodych ludzi, ale i trudne często owiane tajemnicą. Poruszał tematy tabu, łamał stereotypy, rozliczał się z mitami. Mówił o problemach ludzi chorych, o możliwościach leczenia, o drogach zakażenia się wirusem. Opowiadał również o innych chorobach przenoszonych drogą płciową. Zachęcał młodzież do rozwagi i wstrzemięźliwości seksualnej. Zachęcał do badań, do tego, aby młodzi ludzie poznali swój status serologiczny. Podczas swojego wystąpienia przestrzegał przed podejmowaniem ryzykownych zachowań mogących doprowadzić do zakażenia wirusem HIV.
Przekonywał młodzież, aby traktowała swoje zdrowie, jako najcenniejszy skarb. Podczas spotkania kilkakrotnie przypominano, że HIV i AIDS to także problem naszego pokolenia. Nieważne, kim jesteśmy, gdzie jesteśmy, co robimy, jakie mamy wykształcenie, czy też przekonania – HIV i AIDS może dotyczyć także nas. Cisza, jaka panowała podczas spotkania świadczyła o zainteresowaniu przedstawianą tematyką i o tym, że młodzież bardzo poważnie potraktowała omawiane zagadnienia.
Dla organizatorów konferencji to sygnał, że jest potrzeba organizacji takich spotkań, że czas spędzony na konferencji przez młodzież nie był czasem straconym, ale doskonałą lekcją profilaktyki.
Opracowała Agnieszka Pastuszka
Asystent ds. Promocji Zdrowia i oświaty Zdrowotnej
PSSE Starachowice