8 września 2019 roku w Starachowicach przeprowadzone zostanie referendum dotyczące planowanej budowy Instalacji Odzysku Energii tzw: „spalarni odpadów”. Prezydent Miasta Marek Materek zachęca mieszkańców do udziału w głosowaniu i poparcia mającej powstać w mieście inwestycji.
Referendum polegać będzie na udzieleniu na urzędowej karcie do głosowania pozytywnej lub negatywnej odpowiedzi na postawione poniżej pytanie: „Czy chcesz, żeby w Starachowicach była wybudowana Instalacja Odzysku Energii tzw. „spalarnia odpadów”. Inwestycja miałaby zostać zrealizowana na terenie ciepłowni Zakładu Energetyki Cieplnej przy ul. Ostrowieckiej w Starachowicach.
- Referendum odbędzie się na wniosek mieszkańców naszego miasta, pod którym swoje podpisy złożyło ponad 4 tysiące osób – informuje Prezydent Miasta Marek Materek. - Zachęcam mieszkańców Starachowic do udziału w referendum i oddania swojego głosu za budową instalacji. Nie byłem zwolennikiem organizacji referendum ponieważ uważałem, że jest na to zbyt wcześnie tym bardziej, że realizować tę inwestycję będzie spółka miejska czyli Zakład Energetyki Cieplnej, a nie bezpośrednio Gmina Starachowice. Na chwilę obecną realizacja tej inwestycji stoi pod znakiem zapytania, ale, poprzez złożony wniosek referendalny, zostaliśmy przymuszeni aby już o tym rozmawiać. Chcemy mieszkańcom przekazać informacje – co to jest za inwestycja i dlaczego chcielibyśmy aby została ona zrealizowana w Starachowicach?
Jak informuje prezydent budowa Instalacji Odzysku Energii jest sprawą kluczową dla Zakładu Energetyki Cieplnej w Starachowicach ma to między innymi związek z rosnącymi cenami emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Ciepłownie takie jak Zakład Energetyki Cieplnej są zobowiązane do zakupu praw do emisji dwutlenku węgla do atmosfery. W roku 2017 ZEC kupował prawa do emisji płacąc 4 i 6 euro za prawo do emisji 1 tony dwutlenku węgla. Obecny koszt uprawnień utrzymuje się w wysokości około 30 euro za prawo do emisji 1 tony dwutlenku węgla. W wyniku spalenia 1 tony miału węglowego, do atmosfery dostaje się 2 tony dwutlenku węgla. Nie bez znaczenia dla planowanego przedsięwzięcia są także rosnące ceny miału i węgla. W konsekwencji wymienione czynniki znajdują swoje odbicie w podwyżkach cen ciepła.
- Kolejnym problemem, który uda nam się rozwiązać dzięki budowie Instalacji Odzysku Energii jest zagospodarowanie części odpadów komunalnych, które „produkujemy” w Starachowicach – wymienia Prezydent Miasta Marek Materek - Jako Gmina dążymy do tego, aby odpadów było jak najmniej, natomiast aby rosła liczba odpadów sortowanych przeznaczonych do recyklingu. Większość firm zajmujących się recyklingiem nie jest już w stanie przerobić tak dużej ilości odpadów, jakie są gromadzone w Regionalnych Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Odpady ze Starachowic trafiają do RIPOK-u w Janiku. Będziemy starali się doprowadzić do tego, aby RIPOK-i znajdujące się w Janiku i w Janczycach dostarczały RDF czyli tzw. paliwo alternatywne wykorzystywane w Instalacjach Odzysku Energii do instalacji, którą chcemy wybudować w Starachowicach. Co nam to da? Konkretne oszczędności. ZEC nie musiałby płacić za część miału węglowego, który jest niezbędny do tego, aby produkować ciepło, a przyjmowałby opłaty za przyjęcie paliwa alternatywnego czyli RDF-u, który wykorzystałby do produkcji energii cieplnej i energii elektrycznej wytwarzanej w instalacji przy ul. Ostrowieckiej.
Instalacja będzie bowiem przystosowana do spalania RDF-u, czyli paliwa alternatywnego czy inaczej określając – wyselekcjonowanego z odpadów komunalnych frakcji palnej: papieru, folii, plastiku, drewna, ubrań itp., której recykling jest niemożliwy lub nieopłacalny, a zarazem odpady takie nie mogą być składowane w ziemi lub kompostowane, z racji ich wysokiej wartość energetyczną i jednocześnie długiego czas rozkładu.
Wskutek spalania RDF, czyli segregowanych odpadów komunalnych o określonych kodach, jak twierdzą eksperci, do atmosfery emituje się nawet kilkunastokrotnie mniej związków chemicznych, niż w instalacji pracującej obecnie, opartej na spalaniu węgla co ma ogromne znaczenie biorąc pod uwagę aspekt ekologiczny tego przedsięwzięcia.
- Jest to projekt innowacyjny dlatego, że tylko kilka tego typu instalacji funkcjonuje w naszym kraju. Natomiast w Europie jest mnóstwo przykładów, takich instalacji, które funkcjonują tam od wielu lat, bez problemów, często w centrum miasta – mówi Prezydent Marek Materek.
Planowana lokalizacja instalacji w miejscu ciepłowni przy ul. Ostrowieckiej nie jest przypadkowa. Ciepłownia znajduje się przy drodze krajowej nr 42 i dojazd do niej nie wymaga przejazdu przez drogi powiatowe czy gminne. Samochody dostarczające RDF nie będą więc zwiększały ruchu w mieście, co nie pogorszy komfortu mieszkańców Starachowic.
- Nie mamy dziś gwarancji, że uda nam się pozyskać środki finansowe na budowę Instalacji Odzysku Energii, ale będziemy o to zabiegać, po tom, aby taka instalacja funkcjonowała w naszym mieście, dzięki temu abyśmy mogli mieć m.in. czystsze powietrze i tańsze ciepło. Kolejnym istotnym plusem jest fakt, że w momencie kiedy ZEC będzie miał około 50 % ciepła wyprodukowanego ze źródeł alternatywnych będzie mógł pozyskiwać środki zewnętrzne na rozbudowę sytemu ciepłowniczego funkcjonującego na terenie naszego miasta. Obecnie nie ma takiej możliwości ponieważ we wszystkich projektach unijnych jest obowiązek aby ponad 50 procent energii pochodziło ze źródeł alternatywnych u nas 100 procent pochodzi ze spalania miału węglowego. Jeszcze raz zachęcam wszystkich mieszkańców do wzięcia udziału w referendum i zagłosowania za budową instalacji odzysku energii. Wszyscy na tym skorzystamy.