W Sali Olimpia Urzędu Miejskiego na zaproszenie Stowarzyszenia Liderzy z naszego podwórka odbyło się spotkanie dyskusyjne „Starachowice widziane z zewnątrz i wewnątrz. Szanse dla ludzi młodych”.
Gośćmi spotkania byli: Janusz Radek - artysta, Marek Materek - Prezydent Starachowic, Filip Prokop - współwłaściciel Hotelu Senator i Paweł Grudniewski inicjator spotkania. W sali zgromadzili się przedstawiciele samorządu, młodzież ze starachowickich szkół wraz opiekunami oraz przedstawiciele kultury. Dominika Chmielewska i Kacper Grunt z Młodzieżowej Rady Miasta poprowadzili dyskusję o historii, teraźniejszości i przyszłości. Stowarzyszenie Liderzy z naszego podwórka wydało nową publikację „ Z Kijowa przez Warszawę do Starachowic. Wspomnienia dyrektora Zakładów Starachowickich Kazimierza Raczyńskiego. Lata 1881-1945 ”. Stowarzyszenie to tworzy projekty, które aktywizują starachowicką młodzież do działania w swoich środowiskach lokalnych. Podczas dyskusji temat młodzieży pojawił się kilkakrotnie. Goście rozmawiali m.in. o celach strategicznych dla Starachowic i roli młodych ludzi w życiu Starachowic. Na spotkaniu była obecna rodzina Pana Kazimierza Raczyńskiego. Ze wspomnieniami Pana Kazimierza można się zapoznać w książce „ Z Kijowa przez Warszawę do Starachowic. Wspomnienia dyrektora Zakładów Starachowickich Kazimierza Raczyńskiego. Lata 1881-1945 ”.
Kazimierz Raczyński w Starachowicach spędził dziesięć lat swojego życia. Przyjechał do naszego miasta w 1929 roku. Spisane wspomnienia Kazimierza Raczyńskiego trafiły w ręce Pawła Grudniewskiego w 2016 roku. Do tego czasu nie powstało żadne opracowanie czy diagram o Kazimierzu Raczyńskim. Dużo pracy w przygotowaniu tekstu elektronicznego włożyła prawnuczka autora wspomnień pani Maria Głąb. We współpracy z profesorem Jerzym Szczepańskim i historykiem regionalistą Agnieszką Malinowską powstała książka autorstwa Pawła Grudniewskiego „ Z Kijowa przez Warszawę do Starachowic. Wspomnienia dyrektora Zakładów Starachowickich Kazimierza Raczyńskiego. Lata 1881-1945 ”. Starachowickie wspomnienia Kazimierza Raczyńskiego zaczynają się w 1929 roku kiedy od Prezydenta RP Ignacego Mościckiego otrzymał nominacje na stanowisko dyrektora naczelnego Zakładów w Starachowicach. Będąc tutaj współtworzył i prezesował starachowickiemu oddziałowi Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Był też współinicjatorem, wraz z prezesem ZS Czesławem Klarnetem oraz starostą iłżeckim Gustawem Orłowskim, budowy nowego osiedla dla robotników zakładowych. Osiedlu nadano nazwę Kolonia Robotnicza, a obejmowało ulice Widok, Zakładową oraz Raczyńskiego. Nazwa ulicy utrzymała się w Starachowicach do 1939 roku, kiedy to niemieccy okupanci zmienili jej nazwę na ulicę Twardą. Powojenne władze polskie do ulicy Raczyńskiego wróciły w 1946 roku. W 1953 roku ulica zmieniła nazwę na Adama Mickiewicza. W 1939 roku dzięki zaangażowaniu dyrektora Raczyńskiego, Zakłady w Starachowicach ufundowały dla Szkoły Pilotów LLOP samolot RWD-17. Po wojnie Kazimierz Raczyński pracował w Biurze Projektowania Zakładów Przemysłu Metalowego i Elektrotechnicznego Prozamet. Pracował również przy wydaniach i tłumaczeniach prac naukowych z dziedziny maszyn dla rolnictwa. W 1955 roku wspólnie z Janem Sianko i Stanisławem Orłowskim opracował książkę „Maszyny i narzędzia w gospodarstwach chłopskich”. Publikował w czasopiśmie SIMP „Maszyny Rolnicze” oraz miesięczniku „Mechanizacja i Elektryfikacja Rolnictwa”. Był odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem 10 -lecia Polski Ludowej. Kazimierz Raczyński swoje wspomnienia zaczął spisywać po wojnie. Zmarł w 1959 roku, miał wówczas 78 lat. Pochowany został na cmentarzu Stare Powązki w Warszawie.
Podczas spotkania zostały zaprezentowane prace najmłodszych podopiecznych pracowni fotograficznej Młodzieżowego Domu Kultury w Starachowicach. Są nimi: Wiktoria Kowalska, Wiktoria Majcher, Weronika Mazurek, Natalia Szwajcer oraz Dominik Telec. Pięcioro młodych fotografów, w wieku od 9 do 14 lat, pokazało w jaki sposób widzi swoje miasto. Znajdziemy tu fotografie architektury, zbiorniki wodne, przyrodę. Zdjęcia powstały specjalnie dla stowarzyszenia „Liderzy z naszego podwórka”. Adepci fotografii mimo, że tak młodzi, posiadają już osiągnięcia:
- Natalia Szwajcer - wyróżnienie dla młodego fotografa w konkursie „Magia powiatu starachowickiego. Natura, kultura materialna, tradycje” 2018, wyróżnienie w konkursie „Ach! Biblioteka” 2018.
- Wiktoria Majcher - wyróżnienie w konkursie: „Żywioły - Ziemia” 2018, wyróżnienie w konkursie „Ach! Biblioteka” 2018,
- Dominik Telec - wyróżnienie w konkursie „Ach! Biblioteka” 2018. Młodzież uczy się w MDK pod kierunkiem instruktor Katarzyny Gritzmann.
Zostały też wręczone nagrody w konkursie ilustratorskim stowarzyszenia LZNP pt. "Starachowice pamiętają o Kazimierzu Raczyńskim ". Prace dzieci i młodzieży z Państwowego Ogniska Plastycznego pod kierownictwem Sylwestra Kiełka i Marcina Bondarowicza zostały umieszczone w publikacji. Wśród wyróżnionych byli:
Jakub Łukawski, Maja Sosnowska, Julia Kulczuga, Lidia Przepióra, Małgorzata Markowska, Julia Strzelec, Marta Bernatowicz, Julia Zaręba oraz prace pozakonkursowe Anety Nowak stypendystki pierwszej edycji Programu Stypendialnego Liderzy z naszego podwórka.
https://mrm.starachowice.eu/dla-mieszkanca/edukacja/16-starachowice-um/menu/aktualnosci/4145-starachowice-widziane-z-zewnatrz-i-wewnatrz#sigProId11bc249d4c