Prezydent Marek Materek wziął udział w ogólnopolskiej konferencji samorządowej organizowanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego w panelu „Zrównoważony rozwój a wyzwania ciepłownictwa”. Sukcesy i stabilność sektora ciepłowniczego w Starachowicach są wzorem dla innych samorządów w kraju. Mimo problemów w całej Polsce, ciepło w naszym mieście jest jednym z najtańszych.
- Sukcesy w zakresie stabilności i funkcjonowania naszego ciepłownictwa są dziś wzorem dla innych samorządów. Nie poprzestajemy jednak na dotychczasowych działaniach. Wiemy, że w przyszłości pojawią się kolejne wyzwania, dlatego budujemy Instalację Odzysku Energii, która pozwoli na dywersyfikację źródeł ciepła i zagospodarowanie dużej części odpadów- powiedział Prezydent Materek.
Starachowice są pierwszym wśród średnich miast, które rozpoczęło budowę tego typu obiektu. Taka inwestycja pozwoli zabezpieczyć mieszkańców w ciepło, niezależnie od sytuacji na rynku węgla czy czynników międzynarodowych takich jak tocząca się wojna w Ukrainie.
- W Starachowicach 7 lat temu rozpoczęliśmy przygotowania do uniezależniania się od węgla na rzecz innych źródeł energii. Jak pokazał czas to był strzał w „10”. Najlepiej mogliśmy się o tym przekonać po napaści Rosji na Ukrainę i kryzysie energetycznym, który dotknął całą Europę. Warto podejmować trudne i niepopularne decyzje, które same się obronią w przyszłości przynosząc korzyść mieszkańcom miasta – wyjaśnił Prezydent Materek.
Według szacunków ekspertów w Polsce mamy kilka milionów ton odpadów, które nie nadają się do recyklingu a których wartość energetyczna powinna być wykorzystana do produkcji energii cieplnej i elektrycznej.
W Starachowicach budowę realizuje ZEC, który jest w 100% własnością miasta Starachowice. Dzięki temu zyski będą w kolejnych latach przeznaczone na dalszy rozwój lokalnego samorządu.