Świętokrzyskie Centrum Onkologii dysponuje pierwszym w Polsce cytobusem – wykonanym od podstaw na pojeździe do 3,5 t - mobilnym gabinetem położnej, w którym mieszkanki województwa świętokrzyskiego mogą bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne. W Starachowicach cytobus będzie w dniach 13 i 14 listopada w godzinach od 12.00 do 18.00 na placu pod skłakami (teren dawnego Manhattanu), aby umówić się na bezpłatne badanie, wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 609 99 00 33.
Z bezpłatnej cytologii mogą skorzystać mieszkanki województwa świętokrzyskiego między 25 a 59 rokiem życia, które nie wykonywały tego badania w ciągu ostatnich 36 miesięcy w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.Dla każdej pani, która wykona badanie – zestaw upominków przypominających o profilaktyce. Pacjentki, które wymyślą najciekawsze hasło zachęcające do badań profilaktycznych, mają szansę odebrać w nagrodę sprzęt AGD.
Specjalistyczny pojazd został zaprojektowany i wykonany do projektów „Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim”, realizowanych przez ŚCO przy wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego 2014-2020. Wewnątrz cytobusa znajduje się gabinet położnej, z fotelem ginekologicznym i niezbędnym wyposażeniem oraz kabina higieny intymnej - z bidetem i bieżącą wodą, gdzie pacjentka może się rozebrać i przygotować do badania. Pojazd jest ogrzewany, klimatyzowany, wyposażony w wysuwany stopień ułatwiający wejście do gabinetu. - Zachęcam do tych badań, ponieważ będą wykonywane przez świetnych specjalistów. Dysponujemy własnym Zakładem Patologii Nowotworów z certyfikatem Światowej Agencji Badań nad Rakiem, co jest gwarancją wysokiej jakości diagnostyki – dodaje profesor Stanisław Góźdź – dyrektor ŚCO.
W województwie świętokrzyskim w 2015 roku 77 kobiet zachorowało na inwazyjnego raka szyjki macicy a 49 kobiet - na przedinwazyjną postać tego nowotworu. 54 kobiety zmarły z powodu raka szyjki macicy. – To są śmierci, których absolutnie można było uniknąć, gdyby kobiety regularnie wykonywały badania cytologiczne. Robimy wszystko, żeby odwrócić te niekorzystne proporcje i uratować życie mieszkankom naszego regionu – mówi dr Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO.
Izabela Opalińska
Specjalista ds. Komunikacji Społecznej, Informacji i Edukacji
SPZOZ Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach