Godzina "W" w Starachowicach. Zatrzymajmy się, by uczcić pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego. Pamięć tych, którzy walczyli za naszą wolność. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Starachowic i Powiatu Starachowickiego do udziału w uroczystościach upamiętniających 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Uroczystości rozpoczną się o godz. 17:00 na Placu pod Skałkami. Po zakończeniu głównej części, około godz. 17:10 odbędzie się koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu Artura Bińka.
O godz. 18 na dalsze wydarzenia zapraszamy do Muzeum Przyrody i Techniki, gdzie zaplanowano pokaz filmu dokumentalnego "Nie wolno było płakać".
Nie wolno było płakać
Film dokumentalny „Nie wolno było płakać” to opowieść o Polkach, które w czasie okupacji trafiły do obozów koncentracyjnych. To historie Polek, które Niemcy wywieźli do obozów koncentracyjnych to właściwie gotowy scenariusz na film. Tym razem jednak życie okazało się bardziej przewrotne niż niejedna fabuła. Bohaterki filmu trafiły do KL Auschwitz-Birkenau, KL Bergen-Belsen, KL Ravensbrück.
Bohaterki filmu opowiadają w nim jak to się stało, że przetrwały piekło na ziemi.
Jedną z bohaterek tego filmu jest starachowiczanka Stefania Turbiarz, którą Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek odwiedził osobiście w maju tego roku składając jej najlepsze życzenia 100 lat.
Pani Stefania przeżyła obóz Auschwitz i Marsz Śmierci.
Z Zamojszczyzny Pani Stefania została wysiedlona wraz ze swoimi braćmi i umieszczona w obozie Auschwitz Birkenau. Tam jej bracia zginęli. Ona kilkukrotnie mimo że groziła jej śmierć przeżyła. 40 dni maszerowała do Niemiec, skąd później przyszło wyzwolenie. W niemieckiej Lubece poznała swojego przyszłego męża. Starachowiczanina. Po wojnie wrócili do Polski i zamieszkali w Starachowicach – to właśnie historia Pani Stefanii.
- Doświadczona ciężkim losem, okrucieństwem wojny, walką z głodem i śmiercią doczekała pięknego wieku. W swoim życiu miała trudne momenty, ale dzięki wsparciu najbliższych pokonała wszelkie przeciwności losu. Cieszmy się, że żyjemy w Wolnej Polsce. Zawdzięczamy to właśnie takim ludziom jak Pani Stefania i jej pokoleniom. Jesteśmy zobowiązani do tego, żeby o nasz kraj dbać każdego dnia z myślą i szacunkiem dla wszystkich, którzy o niego walczyli - podkreśla Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.
Pamięci walczących
Przypominamy jednocześnie, iż dziś o godzinie 17:00 na terenie miasta zostanie przeprowadzony TRENING systemu alarmowania ludności o zagrożeniach. Przez minutę emitowany będzie ciągły dźwięk syren alarmowych.
Trening został zarządzony przez Wojewodę Świętokrzyskiego zarządzeniem z dnia 28 lipca br. na terenie województwa świętokrzyskiego.
W ramach treningu Prezydent Miasta Starachowice uruchomi wszystkie syreny miejskiego systemu alarmowania ludności. Syreny alarmowe są zlokalizowane na dachach następujących budynków:
1) Urzędu Miejskiego przy ulicy Radomskiej 45,
2) Szkoły Podstawowej nr 13 przy ulicy Prądzyńskiego 2,
3) Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy 1 Maja 11,
4) Zespołu Szkół Społecznych STO przy ulicy Iłżeckiej 39,
5) Ciepłowni C-01 Zakładu Energetyki Cieplnej przy ulicy Kościelnej 100,
6) nieruchomości prywatnej przy ulicy Stanisława Staszica 21,
7) Szkoły Podstawowej nr 9 przy ulicy Oświatowej 5,
8) przychodni NZOZ Vitamed przy ulicy 6 Września 109.
- Nadany w ramach treningu sygnał alarmowy nie wymaga podejmowania przez mieszkańców Starachowic żadnych czynności. W razie rzeczywistego zagrożenia dla bezpieczeństwa ludności będą emitowane sygnały alarmowe w postaci modulowanego dźwięku syren trwającego przez 3 minuty. Odwołaniem alarmu dla ludności będzie ciągły dźwięk syren trwający 3 minuty. Wojewoda Świętokrzyski we wspomnianym wyżej zarządzeniu poinformował, że trening sytemu alarmowania ludności jest równocześnie upamiętnieniem 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego - informują miejskie służby.
Uczcij pamięć
Na upamiętnienie 79. rocznicy w Godzinę "W" na Skwer Zgrupowania Armii Krajowej "Szaracy" zaprasza także grupa mieszkańców. Organizatorzy zachęcają do zabrania ze sobą polskich flag.
- Pomimo trudności w uzbrojeniu osób gotowych do walki, w tym dniu Warszawa stanęła do boju o wolną Polskę. W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pragniemy oddać hołd wszystkim poległym Polakom. Masz flagę Polski? Weź ze sobą! Zaproszenie jest dla wszystkich. Można dotrzeć bezpłatnie autobusem, można przyjechać samochodem, motorem. Można przyjść na piechotę. Ważne, by spotkać się w jednym miejscu, w jednym czasie, a gdy zawyje syrena zatrzymać się i wspomnieć bohaterów oraz oddać hołd Powstańcom Warszawskim - zapowiadają inicjatorzy spotkania.
Pamiętajmy
Wybuch powstania w Warszawie ustalono na Godzinę „W” – 1 sierpnia 1944 o godz. 17:00. Pomimo trudności w uzbrojeniu, w tym dniu Warszawa stanęła do boju o wolną Polskę.
W 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pragniemy oddać hołd wszystkim polskim bohaterom.
Powstanie warszawskie było wystąpieniem zbrojnym konspiracyjnej Armii Krajowej przeciwko okupującym od 1939 roku Warszawę wojskom niemieckim. Po dwóch miesiącach walk powstanie zakończyło się klęską. Życie straciło około 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy i 16 tysięcy powstańców. Zniszczeniu uległa większość zabudowy stolicy.