„Miłość rodzica jest jak tęcza, która nie ma swojego końca. Życie ubarwia pięknymi kolorami oraz dodaje mu słońca” – usłyszeliśmy podczas spotkania w Szkole Podstawowej nr 2 odbywającego się w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Spotkanie było okazją do podsumowania działań realizowanych w SP nr 2.
Poniedziałkowe spotkanie odbywało się w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który obchodzony jest w dniu 2 kwietnia. Dzień ten został ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku, jako jeden z kilku oficjalnych dni ONZ poświęconych kwestiom zdrowotnym.
Autyzm na świecie
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) około jedno na 100 dzieci jest w spektrum autyzmu, który stanowi zróżnicowaną grupę objawów związanych z rozwojem mózgu (ang. autism spectrum disorder, ASD). Autyzm to specyficzny sposób pracy układu nerwowego, w tym mózgu, będący przejawem neuroróżnorodności gatunku ludzkiego.
W tym czasie odbywa się wiele akcji i inicjatyw, które mają na celu zwrócenie uwagi na ważne problemy, z jakimi borykają się osoby w spektrum autyzmu oraz ich rodziny, takie jak brak zrozumienia czy wykluczenie społeczne.
Jedną z symbolicznych akcji tego dnia jest podświetlanie budynków na niebiesko i różowo, tak aby zwrócić uwagę społeczeństwa na tę ważną kwestię. Róż i niebieski mają pokazać, że autyzm nie ma płci, a w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wspieramy wszystkich jednakowo.
Warto jednak pamiętać, że równość i szacunek dla osób w spektrum autyzmu nie powinny być tylko jednodniową akcją, ale stałym celem naszej społeczności.
Spotkanie w SP nr 2
O tym jak ważnym problemem jest autyzm pamięta również społeczność starachowickiej Szkoły Podstawowej nr 2, w której gościnnych murach dwa lata temu powstał oddział terapeutyczny. Poniedziałkowe spotkanie było okazją do podsumowania działań, wspólnej prezentacji i występów dzieci, rodziców oraz pracowników szkoły. Zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe niebieskie serca – wyraz wdzięczności za wizytę i wsparcie dla działań w placówce.
- Praca w naszej szkole to gra zespołowa. Zarówno dzieci, nauczyciele, rodzice jak i wszyscy pracownicy szkoły starają się realizować jak najlepiej nasz program . Wszystkim nam daje to ogromnie dużo radości i doskonale się tu czujemy. Pamiętam jak dwa lata temu narodził się pomysł zorganizowania w naszej szkole oddziałów terapeutycznych specjalnych dla dzieci ze spektrum autyzmu. Pomysł to jedno, ale wcielenie go w życie to druga sprawa. Wszak doskonale wiemy jak trudne i wymagające to jest zadanie. Przez te dwa lata wspólnie się jednak uczymy, wymieniamy doświadczeniami i chcemy jak najlepiej pomagać dzieciom. Ta praca przynosi efekty i daje nam dużo radości – przyznała Agnieszka Samsonowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2.
Szczególne słowa podziękowania dyrektor skierowała do nauczycieli. Na słowa uznania zasłużyły między innymi: Beata Jaroszek, Joanna Kałuża, Izabela Grabkowska, Katarzyna Sobota, Marzena Jankowicz.
- To taka nasza wspólna praca. Każdy dokłada swoją cegiełkę do tego sukcesu – dodała dyrektor.
Wzrasta świadomość i wiedza
Wśród gości poniedziałkowego spotkania nie mogło zabraknąć prezes fundacji „Nasze Zdrowie”. Agnieszka Polak po raz kolejny odwiedziła starachowicką szkołę.
- Mam tu swoich znajomych i odwiedzam to miejsce regularnie. Na co dzień spotykam się z dzieciakami ze spektrum autyzmu. Cieszy mnie wzrost świadomości i wiedzy o autyzmie. W naszym mieście powstaje coraz więcej miejsc z profesjonalną opieką i wsparciem. Organizujemy również konferencje z udziałem profesjonalnych terapeutów i jestem przekonana, że takich wydarzeń nie zabraknie w kalendarzu miejskich imprez. Chylę czoło przed wszystkimi osobami, które tworzą warunki do rozwoju dzieci i ten dość trudny program wsparcia pomimo wszystko daje Wam dużo satysfakcji oraz radości. Pokazujecie innym, ze wspólna droga zawsze przyniesie efekty – przyznała Agnieszka Polak, prezes Fundacji „Nasze zdrowie”.
Podziękowania dla wszystkich
W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele władz miasta. Słowa podziękowania za wkład pracy do kadry pedagogicznej, pracowników szkoły oraz rodziców przekazał Zastępca Prezydenta Miasta Marcin Gołębiowski.
- Dziękuję całej kadrze pedagogicznej za to, że państwo podejmują ten trud i pracują na co dzień z osobami, które potrzebują tej pomocy. Nasz przykład starachowicki jest doskonałym potwierdzeniem, że można tym doświadczeniem dzielić się zarówno w wymiarze ogólnopolskim organizując konferencje jak i również działać na poziomie lokalnym. Jesteśmy jedną społecznością szkolną, która powinna spotykać się znacznie częściej i wymieniać swoją wiedzą. Dziękuję również rodzicom oraz wszystkim dzieciakom. Wspólnie uczestniczymy w tym niezwykłym procesie poznawania i świadomości autyzmu. To trudny proces, ale wspólnie możemy osiągnąć sukcesy – dodał Zastępca Prezydenta.