Otoczenie Dworca Wschodniego zmienia się na naszych oczach. Budowa Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego w znaczący sposób wpłynęła na poprawę wizerunku tej części miasta. Zrewitalizowana przestrzeń stała się miejscem przyjaznym dla mieszkańców i podróżujących.
Na terenie zrewitalizowanej przestrzeni Dworca Wschodniego trwa montaż pierwszej wiaty przystankowej, których budowę i specyfikację techniczną śmiało można nazwać jako szczególną. W Starachowicach w najbliższych dniach staną łącznie cztery takie wiaty. W tym miejscu (przy ulicy Kolejowej) staną dwie wiaty przystankowe. Dwie kolejne zostaną ustawione przy ulicy Konstytucji 3 Maja.
Wiaty zostały zaprojektowane jako obiekt parterowy, z dachem płaskim w formie zielonego trawnika i niskiej roślinności. Warstwa wegetacyjna, na której zasiana zostanie trawa, przechodzi z dachu, przez pochyloną ścianę, do skrzyni projektowanej wraz z siedziskiem.
Zmiany na Dworcu Wschodnim
Jeszcze kilka lat temu teren zlokalizowany w sąsiedztwie dworca PKP był własnością Skarbu Państwa. Władze miasta planując zmiany w miejscu, gdzie znajdowały się stanowiska autobusowe i postój taksówek, rozpoczęły długi i żmudny proces zmierzający do uregulowania kwestii własnościowych. Zajęło to kilka lat, ale dzięki determinacji gminy, proces ten został zakończony powodzeniem. Dzięki temu można było przystąpić do realizacji ważnego projektu komunikacyjnego.
- Teren, który przed laty należał do Skarbu Państwa, udało nam się skomunalizować, co pozwoliło na zrealizowanie ważnego zadania inwestycyjnego i poprawić miejsce, które służy komunikacji - autobusów, busów, taksówek, jak również innych samochodów, które w tym miejscu się przemieszczają - informował Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek
Zagospodarowanie terenu przy Dworcu Wschodnim w Starachowicach realizowane było w ramach projektu: „Poprawa komunikacji publicznej w Starachowicach poprzez modernizację infrastruktury i zakup taboru niskoemisyjnego”, zadanie: Zintegrowane Centrum Przesiadkowe – Starachowice Wschodnie.
Szacowany koszt inwestycji wyniósł 2,9 mln zł, z czego blisko 95% zostało dofinansowane ze środków zewnętrznych - z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
W ramach inwestycji została m.in. wykonana rozbudowa ulicy Kolejowej - dwukierunkowej ulicy o szerokości 7 metrów, budowa zatoki autobusowej ze zjazdami i ciągiem pieszym po północnej stronie ulicy Kolejowej na wysokości budynku dworca, budowa i przebudowa chodników, budowa drogi rowerowej i parkingów dla rowerów, budowa podłużnych peronów komunikacji wraz z przystankami autobusowymi przeznaczonych dla autobusów, busów oraz pojazdów taxi, odtworzenie zjazdów do nieruchomości, budowa miejsc parkingowych, w tym dla niepełnosprawnych, przebudowa sieci elektroenergetycznej w celu zapewnienia zasilania peronów oraz oświetlenia terenu dworca wraz z monitoringiem, budowa urządzeń odwadniających dla zapewnienia odprowadzenia wód opadowych do istniejącej kanalizacji deszczowej, budowa urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i elementów małej architektury, budowa ogrodzenia i bramy na tereny PKP.